O Unihouse

"Najdroższy plac zabaw" - tak brzmi tytuł rozmowy przeprowadzonej przez portal geekstok.pl z Martą Nazarczuk, doktorantką Politechniki Białostockiej, kierownikiem Działu Badań i Rozwoju Unihouse oraz kierownikiem projektu „Budynek zeroenergetyczny w konstrukcji modułowej”.

Pierwszy w województwie podlaskim testowy budynek zeroenergetyczny powstał w Bielsku Podlaskim w 2018 roku. Budynek został zmontowany w jeden dzień, z przygotowanych wcześniej w fabryce 12 modułów. Zastosowano w nim różne rodzaje ścian zewnętrznych, trzy rodzaje dachu, trzy rodzaje podłóg na gruncie oraz pompę ciepła i panele fotowoltaiczne. Wyposażony jest w kilkaset czujników, które nieprzerwanie monitorują parametry budynku, takie jak wilgotność czy temperatura. Przeprowadzane są także badania akustyczne, szczelności, osiadania oraz odkształceń.

-Jestem przekonana, że za 10, 20 lat wszyscy będziemy zmuszeni do budowania takich budynków – mówi o konstrukcjach w szkielecie drewnianym Marta Nazarczuk, zwracając uwagę na często pomijaną w sektorze budownictwa kwestię ekologii i dbałości o środowisko.

-Kilka dni temu byliśmy wszyscy świadkami tego, że Unia Europejska chce wprowadzić neutralność pod względem dwutlenku węgla, a sektor budowlany odpowiada za około 30 % emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

 Całość rozmowy znajdą Państwo w poniższym linku.

Rozmowa z Martą Nazarczuk

 

Na zdjęciu: budynek zeroenergetyczny Unihouse.

Montaż domów wypoczynkowych Park of Poland zakończony

Komfortowe, kompletnie wyposażone i umeblowane bungalowy Unihouse stanęły w Park of Poland – największym zadaszonym parku wodnym w Europie. Pierwsi wczasowicze odpoczną w nich już pod koniec 2019 roku.  

Kompleks wypoczynkowy Suntago Village, oddalony jest od parku wodnego o kilkaset metrów i obejmuje 92 domy wypoczynkowe. W każdym bungalowie Unihouse znajduje się salon z aneksem kuchennym, oddzielna sypialnia i łazienka. Goście będą mieli do dyspozycji sprzęty RTV i AGD, takie jak: telewizor LED, suszarka do włosów, lodówka, kuchenka mikrofalowa czy czajnik. Każdy dom posiada także prywatny taras z meblami ogrodowymi i grillem.

Montaż 92 parterowych domów szkieletowych trwał tylko 11 dni, pracowało przy nich sześciu montażystów. Od momentu podpisania umowy do ukończenia inwestycji upłynęło zaledwie 6 miesięcy. Dotrzymanie tak krótkiego terminu realizacji było możliwe dzięki zastosowaniu technologii modułowej. Każdy dom to jeden moduł, który niemal w całości powstał w fabryce w Bielsku Podlaskim.

- Mechanizacja oraz możliwość kontrolowania procesu produkcyjnego w zamkniętej hali, bez względu na warunki pogodowe, pozwala na stworzenie budynków wysokiej jakości. Wielką wartość ma także zastosowanie drewna jako głównego materiału konstrukcyjnego. To sprawia, że z pełną odpowiedzialnością możemy mówić o produkcie przyjaznym środowisku, z niskim zapotrzebowaniem energetycznym – mówi Roman Jakubowski, dyrektor Oddziału Unihouse.

Otwarcie całego kompleksu parku wodnego Park of Poland zaplanowane jest na koniec bieżącego roku.

 

Dnia 09.09.2019 r. Spółka zawarła umowę na realizację budynków mieszkalnych w technologii modułowej w Jessheim w Norwegii.

UNIHOUSE zaprojektuje i wykona w standardzie pod klucz, 2 budynki pięcio- i sześciokondygnacyjne, w których znajdą się łącznie 123 lokale mieszkalne.

Rozpoczęcie prac projektowych zaplanowano w IV kwartale 2019 r., a rozpoczęcie produkcji w II kwartale 2020 r. Zakończenie inwestycji przewidziano na I kwartał 2021 roku.

Przypomnijmy, że w Jessheim powstają 4 budynki, na realizację których UNIHOUSE podpisał kontrakt w czerwcu bieżącego roku. Pomieszczą one 184 lokale mieszkalne.

Pierwsze 92 domki modułowe, wyprodukowane przez Unihouse, przyjechały do Park of Poland, staną w Suntago Village.

Suntago Village to wraz z parkiem wodnym Suntago Wodny Świat pierwszy etap kompleksu Park of Poland. Miliony Polaków znajdą tu atrakcje dla siebie – od zabawy dla najmłodszych po najbardziej ekstremalne rozwiązania. Park of Poland znajduje się w gminie Mszczonów – w samym sercu Polski, zaledwie 40 minut od Warszawy. Zespół bungalowów Suntago Village zapewni osobom szukającym wypoczynku dużą niezależność i wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku.

- Jesteśmy bardzo podekscytowani, że uczestniczymy w tak ważnym i popularnym projekcie. Dziękujemy inwestorowi Park of Poland za tę możliwość oraz zespołowi Hotel Professionals za doradzenie inwestorowi zastosowanie naszych modułów – mówi Roman Jakubowski, dyrektor Unihouse. – W naszych domach będzie mieszkało wiele tysięcy osób, którzy skorzystają z atrakcji Park of Poland. Jestem pewien, że standard wykonania, jakość i dobry mikroklimat domków pozwoli im dobrze wypocząć.  

Pierwsze domki już są na miejscu

Zespół bungalowów Suntago Village oddalony jest od parku wodnego o kilkaset metrów. Pierwsze domki wypoczynkowe już są na miejscu - przyjechały na plac budowy w pełni wykończone i wyposażone. W każdym jest dwuosobowa sypialnia, salon z rozkładaną kanapą i aneksem kuchennym oraz łazienka z prysznicem. Do dyspozycji gości będzie również prywatny taras z meblami ogrodowymi i grillem.

W każdym domku będą mogły zamieszkać nawet cztery osoby. Możliwe jest również łączenie pojedynczych bungalowów tak, aby dopasować je do oczekiwań większych rodzin lub grup przyjaciół. Do dyspozycji gości będą wszelkie potrzebne sprzęty, takie jak: telewizor LED, kuchenka mikrofalowa, płyta grzewcza, lodówka, czajnik i suszarka do włosów.

Ekologiczne domki dostarczone przez Unihouse Oddział Unibep SA zapewniają pełen komfort 365 dni w roku przy minimalnym zużyciu energii na ogrzewanie. Dzięki nowoczesnej technologii modułowej montaż wszystkich 92 domków zakończy się w ciągu 8 tygodni.

Trzy domki położone najbliżej centralnego budynku z recepcją będą dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Wszystkie domki będą miały możliwość dodania łóżeczka dla niemowlęcia oraz misek dla czworonożnych przyjaciół.

 Na krótki wypad i na rodzinne wakacje

Suntago Village to wraz z parkiem wodnym Suntago Wodny Świat to idealne miejsce na weekend oraz dłuższy wyjazd zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i grup przyjaciół, także tych, którzy chcą zabrać na wyjazd swoich czworonożnych pupili. Zaciszne okolice domków będą sprzyjały rowerowym przejażdżkom. Do parku wodnego będzie można dojść spacerem lub skorzystać z elektrycznych minibusów.

- Wszystkie bungalowy spełniają najwyższą jakość pod względem bezpieczeństwa i ekologii. Zostały wykonane pod dachem w Fabryce Domów Modułowych w Bielsku Podlaskim, dlatego jesteśmy pewni jakości ich wykonania – dodaje Roman Jakubowski – Pragnę zwrócić uwagę na jedną rzecz: zrealizowaliśmy zamówienie inwestora w bardzo krótkim, kilkumiesięcznym terminie. Było to możliwe tylko dzięki znakomitej współpracy z inwestorem, projektantami z firmy Tremend i zespołem Hotel Professionals, który doradza nam i inwestorowi oraz zajmie się zarządzaniem i prowadzeniem obiektu. Chcę podkreślić, że technologia budownictwa modułowego daje przewagę przy inwestycjach, gdzie czas jest kluczowy.

Na zdjęciach: wnętrze domków, które będą w Park of Poland

unia europejska