O Unihouse

Od 18 do 21 października 2017 r. w Norwegii, w miejscowości Lillestrøm, mają miejsce targi budowlane z udziałem przedstawicieli Unihouse Oddziału Unibep SA. Na targach prezentują się firmy z branży budowlanej, szczególnie z segmentu budownictwa mieszkaniowego i nieruchomości. Bygg Reis Deg to najważniejszy punkt spotkań branży budowlanej w Norwegii.

10 sierpnia przedstawiciele firmy Unibep SA i członkowie Zarządu Województwa Podlaskiego podpisali umowę na realizację projektu badawczo-rozwojowego, dzięki któremu powstanie prototypowy, samowystarczalny energetycznie budynek mieszkalny. Popisanie umowy było też okazją do przedstawienia planów dotyczących rozwoju Fabryki Domów Modułowych Unihouse w Bielsku Podlaskim.

Unibep SA otrzymał prestiżowy „Diament Infrastruktury i Budownictwa” w kategorii Lider Innowacji Roku. Został on wręczony 8 lutego, podczas uroczystej gali wieńczącej Konferencję „Infrastruktura Polska & Budownictwo”.

Unibep SA zgłosił do konkursu budynki modułowe, które są produkowane w fabryce w Bielsku Podlaskim. Z nich montowane są domy wielorodzinne, w tym domy pasywne. Głównym rynkiem zbytu budownictwa modułowego jest Norwegia (wybudowaliśmy tam ok. 1600 mieszkań, ponad 300 jest w realizacji), rozpoczynamy także realizować inwestycje w Szwecji (w styczniu został podpisany kontrakt na budowę domu wielorodzinnego).

Konferencja „Infrastruktura Polska & Budownictwo” to najważniejsze wydarzenie skupiające liderów rynków branży infrastruktury i budownictwa w Polsce. Na spotkaniu, które miało miejsce w hotelu The Westin w Warszawie, przybyli liderzy największych firm budowlanych, działających w Polsce, którzy dyskutowali m.in. o przyszłości projektów publiczno-prywatnych w naszym kraju, perspektywach rozwoju branży budowlanej, w szczególności drogownictwa oraz zarządzania inteligentnymi miastami.

Na zdjęciu: przedstawiciele nagrodzonych firm

Projekty w Norwegii, Szwecji, zainteresowanie i zapytania z innych regionów Europy – przed Unihouse Oddziałem Unibep nie lada wyzwanie, by spełnić oczekiwania coraz liczniejszych klientów.

Od rana do wieczora trwa praca w fabryce domów modułowych w Bielsku Podlaskim. Wszystko po to, by w terminie i w dobrej jakości wyprodukować moduły, z których - głównie na terenie Norwegii - stawiane są budynki wielorodzinne. Do tej pory wybudowaliśmy w tym skandynawskim kraju ponad 1700 mieszkań, a ponad 300 jest w trakcie realizacji. Jeśli do tego dodamy umowę z CRAMO, która w ciągu najbliższych trzech lat kupi u nas 1900 modułów oraz otwarcie rynku szwedzkiego, okazuje się, że fabryka systematycznie musi zwiększać swoje moce produkcyjne. I to się dzieje - 7 października 2016 r. miało miejsce otwarcie nowo wybudowanej hali Unihouse. Powstała w ekspresowym tempie, stanęła między dwoma istniejącymi budynkami. Ma wysokość 10 metrów, a łączna powierzchnia połączonych hal to 1900 mkw.

W ubiegłym roku Unibep SA kupił dużą działkę, położoną obok obecnej fabryki z myślą o jej zagospodarowaniu. Na czerwcowym posiedzeniu Rady Nadzorczej Unibep SA została podjęta decyzja o kolejnej rozbudowie fabryki w Bielsku Podlaskim.

- Musimy zwiększać moce produkcyjne zakładu, gdyż zapotrzebowanie na moduły Unihouse rośnie z roku na rok – mówi Andrzej Bogus, dyrektor produkcji Unihouse. - Otwierają się także nowe rynki – przede wszystkim Szwecja, gdzie jest duże zapotrzebowanie na ekologiczne, szybko budowane budynki mieszkalne. Ale akwizycja produktów Unihouse obejmuje także inne rynki europejskie. Projekt inwestycyjny przewiduje zwiększenie mocy z ok. 1000 modułów rocznie produkowanych obecnie do – docelowo - ok. 1600 modułów rocznie. 

Cały program inwestycyjny to ok. 18 mln złotych. Według założeń, nowa część fabryki będzie prowadzona i oddawana etapami. Powstaną m.in. nowe drogi dojazdowe, place składowe, infrastruktura logistyczno-magazynowa oraz hala produkcyjna z wyposażeniem. Finisz inwestycji przewidziany jest na koniec 2017 roku. 

Drugie miejsce w kategorii „Najlepszy pracodawca”, trzecie miejsce w kategorii „Największy przychód netto” oraz wyróżnienie specjalne w kategorii „Eksporter Roku” – takie nagrody otrzymał Unibep SA w czasie podsumowania 13. edycji rankingu Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw. To najważniejszy ranking gospodarczy woj. podlaskiego, od samego początku organizowany przez dziennik „Kurier Poranny”.