O Unihouse

Ewa Piszczek z Politechniki Śląskiej zdobyła pierwsze miejsce w konkursie „Drewno w Architekturze”. 15 listopada 2018 r. miało miejsce podsumowanie I. edycji tego konkursu.

Konkurs jest efektem współpracy Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej z przedsiębiorstwem Unibep SA oraz przedsiębiorstwem Danwood SA. Podlasie zawsze kojarzyło się z architekturą drewnianą, a oba wymienione powyżej przedsiębiorstwa, mające siedziby w Bielsku Podlaskim, są jednymi z największych producentów budynków mieszkalnych z drewna w Europie.

Konkurs „Drewno w Architekturze” dotyczył dyplomowych projektów magisterskich, w których ukazano walory drewna jako materiału konstrukcyjnego, budowlanego i wykończeniowego. Wpłynęło 38 prac z niemal wszystkich uczelni, mających kierunek architektura – co można uznać za sukces.

Wczoraj na Wydziale Architektury PB miało miejsce podsumowanie konkursu. Wcześniej o historycznym drewnianym Białymstoku opowiadał Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego, zaś o rewolucji drewnianej, w tym śmiałych, wizjonerskich projektach mówił prof. Jarosław Szewczyk.

Konkurs zdominowali studenci lub absolwenci Politechniki Śląskiej: prócz Ewy Piszczek, II miejsce zdobył Wojciech Zientek, zaś III miejsce - Ewelina Andrecka. Dwa wyróżnienia trafiły do Karoliny Motyki i Aleksandry Zielonki z Politechniki Krakowskiej.

- Bardzo się cieszę i gratuluję wspaniałych prac – powiedział Jan Mikołuszko, Przewodniczący Rady Nadzorczej Unibep SA. – Liczę na to, że konkurs będzie się rozwijał, a architekci będą coraz bardziej świadomi tego, że drewno jest znakomitym materiałem konstrukcyjnym, co udowadniamy, produkując budynki wielorodzinne w technologii modułowej Unihouse.

Unihouse Oddział Unibep SA jest w finale konkursu na projekt prefabrykowanej zabudowy mieszkaniowej.

Konkurs ogłoszony przez spółkę PRF Nieruchomości, we współpracy m.in. z Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa i Stowarzyszeniem Producentów Betonów, ma wyłonić najlepszy system prefabrykacji dla programu Mieszkanie Plus.

Obok Unihouse do finału zakwalifikowali się: BBGK Architekci, Urba Architects i HM Inwest.

W ramach konkursu w pierwszej kolejności tworzone będą elementy; na ich bazie sekcje budynków; a dopiero na końcu powstanie finalny budynek. Uczestnicy konkursu muszą wskazać m.in. możliwe konfiguracje układów zabudowy, przyjmując różne ustawienia względem stron świata, budynków klatkowych, korytarzowych, punktowych i galeriowych. Celem jest, by możliwie różnorodne budynki były realizowane z jak najmniejszej liczby typów powtarzalnych elementów.

- Poziom nadesłanych w konkursie projektów jest wyrównany - podkreślił w rozmowie z mediami Grzegorz Muszyński, członek zarządu PFR Nieruchomości. - Wszystkie prace rokują nadzieję na powstanie funkcjonalnych i ekonomicznych rozwiązań. Jednocześnie mamy do czynienia z różnorodnością sposobów podejścia do problemu prefabrykacji, dlatego dajemy szansę wszystkim zespołom, by rozwijały swoje pomysły w drugim etapie konkursu.

Finał konkursu został zaplanowany na 14 grudnia 2018 r. Pula nagród w konkursie wynosi 50 tysięcy złotych. Laureat głównej nagrody otrzyma zaproszenie do udziału z wolnej ręki w postępowaniu na przygotowanie pełnej dokumentacji prefabrykowanego osiedla.

Trzymajmy kciuki za Unihouse.

To rekord, jeśli chodzi o tempo realizacji inwestycji – tak Leszek Gołąbiecki, prezes zarządu Unibep SA podsumował wybudowanie pierwszego budynku wielorodzinnego w ramach inwestycji Mieszkania Mickiewicza w Bielsku Podlaskim. – Wierzę, że w maju 2019 roku w tych blokach będą mieszkali lokatorzy.

25 października 2018 r. w Bielsku Podlaskim miało miejsce zawieszenie wiechy na pierwszym z dwóch budynków w ramach projektu Mieszkania Mickiewicza. Inwestor – Unidevelopment SA – zaplanował wybudowanie dwóch budynków, gdzie znajdą się 24 mieszkania. Generalnym wykonawcą jest Unihouse Oddział Unibep SA. Budynki powstają w technologii drewnianej panelowej.

W czasie II edycji Gali Biznesu Polsko-Szwedzkiego Unibep SA, spółka z Bielska Podlaskiego, została wyróżniona statuetką Mercuriusa. Uroczystość miała miejsce 2 lutego 2018 r. w Ambasadzie RP w Sztokholmie. – To dla nas wielkie wyróżnienie, ale i wielkie wyzwanie. Cieszymy się, że jesteśmy na rynku szwedzkim i że jest to kolejny kraj, gdzie możemy budować nasze innowacyjne wielorodzinne budynki wykonane w technologii modułowej – mówił w czasie spotkania Leszek Gołąbiecki, Prezes Zarządu Unibep SA. Prócz bielskiej spółki Zespół ds. Nagrody Mercurius – nagrody przyznawanej przedsiębiorstwom zasłużonym dla polskiego biznesu w Szwecji – wyróżnił Polskie Linie Lotnicze LOT.

Od 26 do 28 września w Centrum Targowo-Kongresowym Ptak Warsaw Expo, w warszawskim Nadarzynie, będzie można zobaczyć modułu produkowane przez Unihouse.

To wydarzenie bez precedensu - na targach Unihouse prezentuje dwa moduły: jeden, z których buduje budynki wielorodzinne, drugi - moduł hotelowy, który służy do realizacji hoteli (ew. akademików). Po raz pierwszy w historii Unihouse zdecydował się na taką akcję markeitngową.

Ponad 100 osób – deweloperzy z Norwegii, inwestorzy ze Szwecji, kadra naukowa wydziałów architektury i budownictwa Politechniki Białostockiej, a także finansiści, szefowie firm współpracujących oraz pracownicy Unihouse Oddział Unibep SA – wzięło udział w seminarium „Budownictwo modułowe: jakość, ekologia, innowacje”, które miało miejsce 8 maja 2018 r. w Fabryce Domów Modułowych w Bielsku Podlaskim. Seminarium było połączone z oficjalnym otwarciem hali produkcyjnej o powierzchni 8 tysięcy metrów kwadratowych. Łączna powierznia hal w Fabryce Domów Modułowych Unihouse wynosi obecnie 19 tys. mkw.

unia europejska