Proces produkcji

Etapy realizacji

Projektowanie

1. Projektowanie w BIM

Wykorzystując katalog rozwiązań produktowych BIM Unihouse, inżynierowie i projektanci rozpoczynają projektowanie na bazie naszych rozwiązań. Na tym etapie brane są po uwagę potrzeby inwestora i przyszłych użytkowników.

Produkcja

2. Produkcja podłóg i sufitów

W podłogach i sufitach od razu montowane są wszelkie możliwe instalacje, które są niezbędne w codziennym użytkowaniu mieszkania.

3. Produkcja ścian

W większości jest to proces automatyczny – zgodnie z projektem przycinane są elementy drewniane, później na specjalnym „stole” produkcyjnym są one zbijane oraz montowane są kolejne warstwy ścian zgodnie z projektem - wycina się też otwory na instalacje. Wnętrze ścian wypełniane jest wełną mineralną adekwatnie do wymagań akustycznych i pożarowych.

4. Montaż modułów

Po wyprodukowaniu oddzielnie podłóg, ścian i stropów następuje montaż modułu. Wszystko odbywa się zgodne z projektem wykonawczym dla każdego modułu, który jest elementem większej całości. Technicy wielu specjalności montują niezbędne instalacje: elektryczne, wentylacyjne, grzewcze, grzejniki, drzwi, okna i inne niezbędne elementy wyposażenia.

5. Prace wykończeniowe

Po zmontowaniu wszystkich instalacji, przychodzi czas na prace wykończeniowe. Ściany i sufity są malowane oraz układa się glazurę. Na podłogi kładzie się parkiety i terakotę. Wykończenie jest zgodne z zamówieniem Klienta i ewentualnymi zmianami przyszłych lokatorów.

6. Montaż mebli kuchennych, armatury łazienkowej

Po wyprodukowaniu oddzielnie podłóg, ścian i stropów następuje montaż modułu. Wszystko odbywa się zgodne z projektem wykonawczym dla każdego modułu, który jest elementem większej całości. Technicy wielu specjalności montują niezbędne instalacje: elektryczne, wentylacyjne, grzewcze, grzejniki, drzwi, okna i inne niezbędne elementy wyposażenia.

7. Transport gotowych modułów

Tak zmontowane, gotowe i wyposażone moduły są transportowane ciężarówkami oraz w razie potrzeby statkami na plac budowy.

Budowa

8. Montaż modułów na budowie

Gdy na teren budowy trafiają moduły, przy pomocy dźwigu są bezpośrednio
montowane jeden na drugim i odpowiednio ze sobą łączone tworząc konstrukcję budynku.

9. Efekt końcowy

Moduły są zmontowane i budynki wykończone „pod klucz”.

Jak budować szybko i nowocześnie?

Odpowiedź jest prosta: w technologii szkieletowej na nowoczesnych maszynach sterowanych komputerowo, w hali przemysłowej, skąd na budowę wyjeżdżają moduły kompletnie wyposażone.

Moduły są zmontowane w fabryce domów i wykończone „pod klucz” - wyposażone nawet w oświetlenie, meble łazienkowe i kuchenne, ze sprzętem AGD włącznie. Moduły mogą mieć do 14 m długości i do 4,2 m szerokości. Moduł może więc stanowić samodzielne małe mieszkanie. Na większe składa się 1,5 lub 2 moduły połączone ze sobą.

Ze względu na ponadwymiarowe gabaryty transport modułów i ich ustawienie odbywa się nocą. Moduły ustawiane są dźwigiem jeden na drugim, niczym klocki, tworząc budynki wielorodzinne z kilkudziesięcioma mieszkaniami w ciągu 4-5 nocy.

Technologia modułowa jest błyskawiczna. Budownictwo modułowe w Polsce nadal jest nowością, a UNIHOUSE jest pionierem w tej nowoczesnej technologii.

Technologia szkieletu drewnianego jest bardzo popularna w Skandynawii, Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Zwana jest również technologią skandynawską lub niemiecką (nie mylić z mało uprzemysłowioną technologią kanadyjską).

Zastosowanie (budownictwo modułowe)

 • hotele i motele

 • akademiki przedszkola, żłobki

 • budynki wielorodzinne do 8 kondygnacji

 • przychodnie

 • domy opieki

 • osiedla domów jednorodzinnych

 • osiedla domów rekreacyjnych całorocznych

 • pawilony handlowe

 • budynki biurowe

 • zaplecza do 'orlików'

 • wioski sportowe

Standard wykończenia

Elewacja

Elewacja zewnętrza budynku wykonywana jest z szalówki drewnianej (zakładkowej) z drewna świerkowego niestruganego w układzie poziomym oraz z płyt elewacyjnych cementowo-włóknowych o gr. 8 mm niemalowanych (w kolorze naturalnym).

elewacja

Galerie, balkony i tarasy

Balkony i tarasy znajdujące się na parterze wykonane są z desek tarasowych, np. z drewna sosnowego impregnowanego ciśnieniowo.

Galerie, balkony i tarasy na słupach od spodu wykończone są płytą cementowo-włóknową o gr. 10 mm, zaś wykończenie nawierzchni w przypadku galerii i tarasów to płytki chodnikowe, a w przypadku balkonów są to drewniane deski trapowe z drewna sosnowego impregnowanego ciśnieniowo. Dodatkowo stosowana jest izolacja przeciwwodna.

Balustrady zewnętrzne posiadają konstrukcję nośną stalową ocynkowaną z wypełnieniem prętami metalowymi ocynkowanymi oraz pochwytem stalowym ocynkowanym.

Na życzenie klienta istnieje możliwość zadaszenia galerii, balkonów i tarasów.

galerie balkony i tarasy

Drzwi i okna

Drzwi wejściowe do mieszkania Rw 40 dB bezwręgowe o konstrukcji drewnianej malowane dwustronnie na kolor biały. Klamki i okucia w kolorze srebrnym.

Drzwi w mieszkaniach bezwręgowe o konstrukcji drewnianej gładkie pełne w kolorze białym posiadające zawiasy regulowane w trzech płaszczyznach. Zamek w drzwiach pokojowych i garderobianych z kluczem, zaś w drzwiach łazienkowych zamek wyposażony w blokadę WC. Klamki i okucia w kolorze srebrnym. Jako opcja dodatkowa istnieje możliwość wykonania drzwi przesuwnych.

Na życzenie klienta możliwość wykonania i montażu drzwi do klatek schodowych, komórek lokatorskich, garaży i pomieszczeń zlokalizowanych w podpiwniczeniu budynku.

Okna PCV i okna balkonowe PCV są wykonane z profili 5-komoro-wych w kolorze białym o współczynniku przenikalności cieplnej U=1,2 W/m2K. Klamki w kolorze srebrnym z zabezpieczeniem przed otwarciem przyciskiem.

Na życzenie klienta istnieje możliwość wykonania drzwi tarasowych przesuwnych.

drzwi i okna

Kuchnia i instalacje

Kuchnia wyposażona w meble kuchenne produkcji polskiej wykonane z płyty akrylowej. Blat roboczy wykonany z płyty MDF o gr. 38 mm w okleinie. Zawiasy drzwi szafek i szuflady z systemem "cichego domykania".

W skład sprzętu AGD (klasa energetyczna A+) wchodzi płyta grzewcza ceramiczna czteropolowa, piekarnik elektryczny, chłodziarko-zamrażarka i zmywarka. Bateria zlewozmywakowa w kolorze srebrnym. Stalowy zlewozmywak wpuszczony w blat.

Mieszkania są wyposażone w instalacje wentylacyjne, elektryczne, oświetleniowe, wodne, kanalizacyjne, grzewcze, teletechniczne i ppoż.

W przypadku braku centralnego ogrzewania wodnego stosuje się ogrzewanie elektryczne podłogowe (maty grzejne) w łazienkach i w wiatrołapie. W pozostałych pomieszczeniach mieszkań wykonywane jest ogrzewanie elektryczne przy zastosowaniu elektrycznych grzejników naściennych lub stojących.

kuchnia instalacje

Łazienka

Łazienki standardowo są wyposażone w lustro wiszące ze zintegrowanym oświetleniem, szafkę łazienkową z umywalką ceramiczną i blatem roboczym, kabinę prysznicową narożną bezprofilową oraz ceramiczną miskę sedesową. Baterie łazienkowe w kolorze srebrnym.

łazienka

Podłoga

Na podłogach układane są panele MDF o gr. 7 mm trzylamelowe o strukturze dębu i klasie ścieralności AC4. Listwy przyścienne PCV w kolorze zbliżonym do koloru podłogi o wysokości 59 mm. Istnieje możliwość wyboru paneli o podobnych parametrach i właściwościach.

W pomieszczeniach sanitarnych stosuje się gres szkliwiony szary matowy.

W wejściu do mieszkania (wiatrołap) układa się gres grafitowy/ czarny.

podłoga

Ściany

W pomieszczeniach mieszkalnych i kuchni jest stosowana tapeta papierowa gładka na fizelinie malowana farbą akrylową na bazie wody na kolor jasnobeżowy. W pomieszczeniu kuchennym na ścianach, w pasie pomiędzy blatem roboczym i dolną płaszczyzną szafek wiszących, jest stosowana farba lub płytki ceramiczne.

W pomieszczeniach sanitarnych na ścianę zabezpieczoną izolacją przeciwwodną układa się płytki ceramiczne.

ściany

Sufity

Stosowana jest tapeta gładka z włókna szklanego malowana dwukrotnie farbą akrylową na bazie wody na kolor biały.

sufity

Wyposażenie dodatkowe

Na życzenie klienta możemy wykonać:

 • meble
 • szafy wolnostojące i wbudowane
 • sprzęt AGD
 • różne typy podłóg
 • ogrzewanie podłogowe
 • rolety zewnętrze i wewnętrzne

lub inne elementy wyposażenia lub wykończenia według zgłoszonego zapotrzebowania.

wyposażenie dodatkowe

Istota technologii

Elementem nośnym jest szkielet drewniany wypełniony wełną mineralną, od wewnątrz wykończony płytą gipsokartonową malowaną (w łazience glazurą), a od strony elewacji szkielet jest dodatkowo ocieplony i wykończony tynkiem mineralnym, szalówką lub cegłą klinkierową.