O Unihouse

UNIHOUSE S.A. z umową na realizację w technologii modułowej pn. „Kløvertunet” na rynku norweskim.

UNIHOUSE S.A. z siedzibą w Bielsku Podlaskim informuje o zawarciu w dniu 24 listopada 2020 r. umowy na realizację w technologii modułowej inwestycji pn. „Kløvertunet” w Jessheim w Norwegii, stanowiącej II etap realizowanej obecnie przez UNIHOUSE inwestycji mieszkaniowej pn. „Vestbyen”.

Przedmiotem Umowy jest zaprojektowanie i wykonanie w technologii  modułowej drewnianej trzech sześciokondygnacyjnych budynków, w których znajdzie się łącznie 120 lokali mieszkalnych. Zamawiającym jest Bekkefaret Bolig AS z siedzibą w Oslo w Norwegii. Wynagrodzenie z tytułu realizacji Umowy wynosi 147 mln NOK netto, co stanowi równowartość ok. 61,55 mln

Rozpoczęcie prac projektowych zaplanowano w IV kwartale 2020 r., a prac budowlanych w I kwartale 2021 r., przy czym rozpoczęcie produkcji przez UNIHOUSE zostanie potwierdzone w momencie otrzymania decyzji Zamawiającego, co  powinno nastąpić w I kwartale 2021 r.   Natomiast zakończenie Inwestycji przewidziano na II kwartale 2022 r.

 

 

HeimdalSporten: pierwsze dwa budynki zostały już zbudowane.
Dostaliśmy zdjęcia i film z inwestycji HeimdalSporten  w Trondheim w Norwegii. Budynki są bardzo ładne.

- Jesteśmy już po przekazaniu dla inwestora pierwszego budynku (HUS D). Procedura odbiorowa (inspekcje i następnie przekazanie lokatorom) trwała 3,5 tygodnia. Jak widać na zdjęciach właściciele mieszkań już cieszą się swoimi w pełni wykończonymi mieszkaniami – powiedział nam Tomasz Kieżel, kierownik kontraktu Unihouse SA. - Za tydzień zaczynamy inspekcje na drugim budynku i w pierwszych tygodniach grudnia przekazujemy je lokatorom, a w marcu 2021 roku ruszamy z montażem kolejnego budynku.

Warto dodać, że montaż pierwszego budynku rozpoczął się 20 kwietnia 2020 r.

Przypomnijmy - HeimdalSporten to cztery budynki mieszkalne w technologii drewnianej modułowej wykończone pod klucz, w których znajdzie się łącznie aż 200 mieszkań. Dwa spośród czterech budynków zostaną wzniesione na wysokość 7 kondygnacji,  dwa kolejne na wysokość 8 kondygnacji nadziemnych.

Zapraszamy do obejrzenia filmu i zdjęć.

 

Tak wygląda osiedle HeimdalSporten na początku listopada 2020 r.

content 2

Dwie zwycięskie realizacje Unihouse w konkursu Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Podczas konferencji online "Ekosfera", w dniu 09.11.2020, prowadzonej przez dziennikarza naukowego - Radosława Brzózkę oraz Ministra Klimatu i Środowiska - Michała Kurtykę, wyłonieni zostali laureaci konkursów kampanii "Dom z Klimatem" oraz "Miasto z Klimatem". Ministerstwo Klimatu wspiera ekologiczne i proklimatyczne rozwiązania, nagradzając najlepsze zrealizowane inwestycje, które sprzyjają ochronie klimatu i zostały wykonane w technologii wykorzystującej drewno, jako element konstrukcyjny obiektu.

W dniach 25-26 sierpnia 2020 roku miał eksperyment badawczy pod nazwą "Bezpieczny pożarowo szkieletowy dom drewniany. Eksperyment pożarowy w skali rzeczywistej budynku wielokondygnacyjnego". Inicjatorem przedsięwzięcia był  Instytut Techniki Budowlanej pod kierownictwem doktora Pawła Sulika i  Państwowej Straży Pożarnej (PSP), przy współudziale UNIHOUSE pod kierunkiem inż. Marty Nazarczuk oraz Grupy Saint-Gobain. Głównym celem eksperymentu była zmiana przepisów przeciwpożarowych i budowlano-technicznych dotyczących wielokondygnacyjnych budynków budowanych w technologii drewnianej.

DSC04582

Na potrzeby eksperymentu firma UNIHOUSE wybudowała liczący ponad 110 m2 budynek składający się z 8 pomieszczeń, dwóch kondygnacji i czterech modułów. Trzy moduły umieszczono na parterze, czwarty na pierwszym piętrze. Budynek został wyposażony w rury, kable, kanały wentylacyjne i gniazdka elektryczne typowe dla użytkowanego lokalu. Zadbano, by układy warstw w jego przegrodach były zgodne z polskimi wymaganiami prawnymi. Zapewniono w nim nawet typowe uszkodzenia, które można spotkać w mieszkaniach - takie jak np. otwory w okładzinach na ścianach.

Budynek zrealizowany przez UNIHOUSE stanął na terenie poligonu Ośrodka Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Pionkach. 

DSC03907

Ministerstwo Środowiska podkreśliło, że rozwój budownictwa drewnianego jest jednym z priorytetów rządu. Dodano, że zgodnie z ustaleniami Rady Mieszkalnictwa w  Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wskazane jest podjęcie działań zwiększających udział technologii drewnianej w  budownictwie mieszkaniowym, a sektor budownictwa drewnianego przyczyni się do realizacji celów Narodowego Programu Mieszkaniowego.

Badanie procesu spalania dwukondygnacyjnego budynku o szkieletowej konstrukcji drewnianej w pełnej skali odbyło się według scenariuszy pożarowych uzgodnionych z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej. Przewidziano realizację różnych wariantów rozprzestrzeniania się ognia: trzy scenariusze pożaru we wnętrzu budynku oraz dwa scenariusze pożaru zewnętrznego.

- Dzisiejszy eksperyment  w pełni potwierdził tezę, że wielopoziomowe, szkieletowe budynki drewniane są bezpieczne pożarowo. W eksperymencie maksymalna temperatura w pomieszczeniu, w którym rozwijał się pożar wynosiła 1160 stopni celsjusza, natomiast w pomieszczeniu znajdującym się powyżej, na podłodze panowała temperatura pokojowa – 23 stopnie Celsjusza – mówi doktor Paweł Sulik z Instytutu Techniki Budowlanej, który był jednym z głównych inicjatorów wydarzenia, które odbyło się 26 sierpnia 2020 w ośrodku szkoleniowym Państwowej Straży Pożarnej w Pionkach (woj. mazowieckie).

Doktor Paweł Sulik ITB

Eksperyment został sfilmowany, pobrano także próbki do badań. Mają one dostarczyć wiedzy, która pozwoli na zmianę przepisów techniczno-budowlanych w zakresie wymagań́ dotyczących stopnia palności (klasy reakcji na ogień́) wyrobów budowlanych oraz stopnia rozprzestrzeniania ognia przez elementy wykonane z drewna. Projekt ostatecznie potwierdził również skuteczność biernej ochrony pożarowej zastosowanych systemów.

DSC04712

W gminie Ringsaker w Norwegii trwa realizacja dużego kontraktu Sjusjøen, który obejmuje 7 budynków mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej ponad 7040 m2.

Został on podzielony na 3 etapy, z czego pierwszy i drugi został ukończony i przekazany w październiku ubiegłego roku. Obejmowały one realizację 4 budynków składających się ze 148 modułów mieszczących 50 mieszkań.

Przekazanie mieszkań trzeciego etapu zaplanowano na przełomie października i listopada bieżącego roku. Łącznie w 3 budynkach znajdzie się 36 lokali wykończonych pod klucz.

 

Sjusjoen 2

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu poklatkowego z realizacji Domu dla Dzieci przy ulicy Cienistej w Gdańsku. Od projektu do realizacji upłynęło zaledwie pół roku, a sam montaż modułów na placu budowy trwał jedynie trzy noce. 

Dom składa się z pokoi jedno- i dwuosobowych, w których zamieszkało czternaścioro dzieci. Cały budynek to 15 modułów w szkielecie drewnianym o powierzchni użytkowej 450 m2.

 

Link do filmu:

 Film poklatkowy z budowy w Gdańsku

 

Leszek Marek Gołąbiecki, prezes zarządu Unibep SA, był wczoraj gościem red. Adama Roguskiego w programie „Prosto z Parkietu” na kanale Parkiet TV. Odpowiadał na pytania związane z dużym ramowym kontraktem na rynku szwedzkim, dotyczącym budowy budynków czynszowych z wykorzystaniem modułów produkowanych przez Unihouse oraz o wpływie pandemii koronawirusa na branżę budowlaną.

unia europejska