O Unihouse

W dniach 25-26 sierpnia 2020 roku miał eksperyment badawczy pod nazwą "Bezpieczny pożarowo szkieletowy dom drewniany. Eksperyment pożarowy w skali rzeczywistej budynku wielokondygnacyjnego". Inicjatorem przedsięwzięcia był  Instytut Techniki Budowlanej pod kierownictwem doktora Pawła Sulika i  Państwowej Straży Pożarnej (PSP), przy współudziale UNIHOUSE pod kierunkiem inż. Marty Nazarczuk oraz Grupy Saint-Gobain. Głównym celem eksperymentu była zmiana przepisów przeciwpożarowych i budowlano-technicznych dotyczących wielokondygnacyjnych budynków budowanych w technologii drewnianej.

DSC04582

Na potrzeby eksperymentu firma UNIHOUSE wybudowała liczący ponad 110 m2 budynek składający się z 8 pomieszczeń, dwóch kondygnacji i czterech modułów. Trzy moduły umieszczono na parterze, czwarty na pierwszym piętrze. Budynek został wyposażony w rury, kable, kanały wentylacyjne i gniazdka elektryczne typowe dla użytkowanego lokalu. Zadbano, by układy warstw w jego przegrodach były zgodne z polskimi wymaganiami prawnymi. Zapewniono w nim nawet typowe uszkodzenia, które można spotkać w mieszkaniach - takie jak np. otwory w okładzinach na ścianach.

Budynek zrealizowany przez UNIHOUSE stanął na terenie poligonu Ośrodka Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Pionkach. 

DSC03907

Ministerstwo Środowiska podkreśliło, że rozwój budownictwa drewnianego jest jednym z priorytetów rządu. Dodano, że zgodnie z ustaleniami Rady Mieszkalnictwa w  Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wskazane jest podjęcie działań zwiększających udział technologii drewnianej w  budownictwie mieszkaniowym, a sektor budownictwa drewnianego przyczyni się do realizacji celów Narodowego Programu Mieszkaniowego.

Badanie procesu spalania dwukondygnacyjnego budynku o szkieletowej konstrukcji drewnianej w pełnej skali odbyło się według scenariuszy pożarowych uzgodnionych z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej. Przewidziano realizację różnych wariantów rozprzestrzeniania się ognia: trzy scenariusze pożaru we wnętrzu budynku oraz dwa scenariusze pożaru zewnętrznego.

- Dzisiejszy eksperyment  w pełni potwierdził tezę, że wielopoziomowe, szkieletowe budynki drewniane są bezpieczne pożarowo. W eksperymencie maksymalna temperatura w pomieszczeniu, w którym rozwijał się pożar wynosiła 1160 stopni celsjusza, natomiast w pomieszczeniu znajdującym się powyżej, na podłodze panowała temperatura pokojowa – 23 stopnie Celsjusza – mówi doktor Paweł Sulik z Instytutu Techniki Budowlanej, który był jednym z głównych inicjatorów wydarzenia, które odbyło się 26 sierpnia 2020 w ośrodku szkoleniowym Państwowej Straży Pożarnej w Pionkach (woj. mazowieckie).

Doktor Paweł Sulik ITB

Eksperyment został sfilmowany, pobrano także próbki do badań. Mają one dostarczyć wiedzy, która pozwoli na zmianę przepisów techniczno-budowlanych w zakresie wymagań́ dotyczących stopnia palności (klasy reakcji na ogień́) wyrobów budowlanych oraz stopnia rozprzestrzeniania ognia przez elementy wykonane z drewna. Projekt ostatecznie potwierdził również skuteczność biernej ochrony pożarowej zastosowanych systemów.

DSC04712

W gminie Ringsaker w Norwegii trwa realizacja dużego kontraktu Sjusjøen, który obejmuje 7 budynków mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej ponad 7040 m2.

Został on podzielony na 3 etapy, z czego pierwszy i drugi został ukończony i przekazany w październiku ubiegłego roku. Obejmowały one realizację 4 budynków składających się ze 148 modułów mieszczących 50 mieszkań.

Przekazanie mieszkań trzeciego etapu zaplanowano na przełomie października i listopada bieżącego roku. Łącznie w 3 budynkach znajdzie się 36 lokali wykończonych pod klucz.

 

Sjusjoen 2

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu poklatkowego z realizacji Domu dla Dzieci przy ulicy Cienistej w Gdańsku. Od projektu do realizacji upłynęło zaledwie pół roku, a sam montaż modułów na placu budowy trwał jedynie trzy noce. 

Dom składa się z pokoi jedno- i dwuosobowych, w których zamieszkało czternaścioro dzieci. Cały budynek to 15 modułów w szkielecie drewnianym o powierzchni użytkowej 450 m2.

 

Link do filmu:

 Film poklatkowy z budowy w Gdańsku

 

Leszek Marek Gołąbiecki, prezes zarządu Unibep SA, był wczoraj gościem red. Adama Roguskiego w programie „Prosto z Parkietu” na kanale Parkiet TV. Odpowiadał na pytania związane z dużym ramowym kontraktem na rynku szwedzkim, dotyczącym budowy budynków czynszowych z wykorzystaniem modułów produkowanych przez Unihouse oraz o wpływie pandemii koronawirusa na branżę budowlaną.

Budownictwo modułowe zyskuje na popularności i jest coraz bardziej doceniane także w Polsce. W przeszłość odchodzi przekonanie, że z modułów powstają tylko kontenery budowlane, tymczasowe pomieszczenia biurowe, czy pawilony wystawowe. Współczesna technologia budownictwa prefabrykowanego pozwala na budowę zarówno niewielkich przedszkoli i żłobków, jak i wysokokondygnacyjnych budynków mieszkalnych czy hoteli. I to wszystko w szkielecie drewnianym.

Od 1 kwietnia 2020 r. Unibep SA i w wszystkie spółki z Grupy Unibep będą miały nowe logo. Ma to związek m.in. z jubileuszem 70-lecia Unibep SA, firmy, która powstała 1 kwietnia 1950 roku. Jest nowocześniejsze, bardziej przyjazne dla odbiorców. Jeden element pozostał praktycznie niezmienny – trzy strzałki, które są charakterystyczne dla Grupy Unibep od blisko 15 lat.

unia europejska