Domy modułowe produkowane przez Unihouse Oddział Unibep SA otrzymały tytuł Eksportowy Produkt województwa podlaskiego. Nagrodę odebrał Marcin Gołębiewski, dyrektor rynku norweskiego Unihouse.

Gala wręczenia nagród miała miejsce 2 czerwca 2016 roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. W najbliższych latach eksport będzie motorem napędowym polskiej gospodarki. To stwierdzenie jak mantra przewijało się w czasie debat eksperckich, które poprzedzały wręczenie wyróżnień. – Polskie, w tym podlaskie firmy potencjał mają ogromny, ale aby przedsiębiorcy mogli odnieść sukces, niezbędna jest wiedza, w jaki sposób stać się globalną firmą i na jakie rynki eksportowe nastawić się w przyszłości. I dlatego „Rzeczpospolita” od lat organizuje spotkania poświęcone rozwojowi polskiego eksportu. 

Tytuł eksportowego produktu był przyznawany dla tych produktów, które zasługują na promocję w kraju z powodu sukcesu i popytu za granicą. Unihouse znalazł się w doborowym towarzystwie – taką samą nagrodą mogą się pochwalić Promotech Sp. z o.o. z Białegostoku i SM Mlekovita z Wysokiego Mazowieckiego.

Przyznano także laury w czterech innych kategoriach:

  • najlepszy eksporter (nagrody dla AC SA, Malow, Danwood)
  • najdynamiczniejszy eksporter (Adampol, PHZ Kasol, Promostal, SaMASZ)
  • innowacyjny produkt (AC SA, ChM, Pronar, SaMASZ, LSA)
  • Osobowość eksportu (Monika Siecińska-Jaworowska, Suempol oraz Adam Byglewski, Adampol)

Zgłoszenia kandydatów do nagród mogły przysyłać same firmy, instytucje i urzędy publiczne oraz redakcje wydawnictwa Gremi Business Communication tj. redakcje: dziennika „Rzeczpospolita”, dziennika „Parkiet” oraz miesięczników „Sukces” i „BBW”. Spośród nominowanych firm, które przesłały do redakcji ,,Rzeczpospolitej’’ wypełnione ankiety, wyboru dokonała kapituła, w skład której weszli: Tomasz Salomon, Przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju; Piotr Horba dyrektor Centrum Bankowości Korporacyjnej, Bank Zachodni WBK; Kamil Pendowski, ekspert Ośrodka Enterprise Europe Network przy Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, Dyrektor Projektów Rozwojowych; Mirosław Leśniewski, Dyrektora Biura Izby Przemysłowo – Handlowej w Białymstoku; Stefan Krajewski, członek zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego; Andrzej Parafiniuk, prezes zarządu, Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego; Krzysztof Kowalczyk, redaktor dziennika „Rzeczpospolita”

Konkurs Regionalne Orły Eksportu jest częścią Programu Rozwoju Eksportu - inicjatywy Banku Zachodniego WBK realizowanej wraz z partnerami merytorycznymi. Celem programu jest wsparcie polskich eksporterów w prowadzeniu biznesu międzynarodowego.