10 sierpnia przedstawiciele firmy Unibep SA i członkowie Zarządu Województwa Podlaskiego podpisali umowę na realizację projektu badawczo-rozwojowego, dzięki któremu powstanie prototypowy, samowystarczalny energetycznie budynek mieszkalny. Popisanie umowy było też okazją do przedstawienia planów dotyczących rozwoju Fabryki Domów Modułowych Unihouse w Bielsku Podlaskim.

Dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego pomoże w opracowaniu, a następnie wdrożeniu do produkcji w Fabryce Domów Unihouse w Bielsku Podlaskim modułów, z których są budowane budynki wielorodzinne. Kilkupiętrowe bloki zrealizowane dzięki takim modułom będą zeroenergetyczne, a więc samowystarczalne pod względem energetycznym. Prace badawczo-rozwojowe dotyczą przede wszystkim stworzenia nowych rozwiązań w zakresie izolacji i akustyki domów, a także poprawy ich parametrów cieplnych i wilgotnościowych.

W ramach projektu powstanie prototyp takiego budynku, który zostanie poddany różnym testom. Dzięki temu będzie można sprawdzić, czy opracowane wcześniej rozwiązania konstrukcyjne sprawdzają się w warunkach rzeczywistych, a następnie je udoskonalać.

Warto podkreślić, że projekt Unibepu SA wpisuje się w Strategię Rozwoju Województwa Podlaskiego do 2020 roku i koncepcję rozwoju naszego regionu w oparciu o zielone przemysły.

Całkowita wartość projektu to prawie 4,5 mln zł. Dofinansowanie z RPOWP wynosi 2,4 mln zł. Jego realizacja ma się zakończyć w listopadzie 2019 roku.

Ze strony urzędu marszałkowskiego umowę parafowali wicemarszałkowie: Maciej Żywno oraz Anna Naszkiewicz, ze strony Unibep SA – prezes zarządu Leszek Gołąbiecki.

 Unihouse zwiększa moce produkcyjne i zatrudnienie

Oszczędne, ładne i niepowtarzalne — takie są budynki wielorodzinne wykonane w technologii modułowej produkowane przez Unihouse Oddział Unibep SA w Bielsku Podlaskim. Robią furorę w Norwegii, stawiane są już także w Szwecji. - Nasze produkty spełniają światowe normy dotyczące ekologii, hałasu, szczelności — twierdzi Roman Jakubowski, dyrektor Unihouse. W najbliższych miesiącach planowana jest duża rozbudowa Fabryki Domów Modułowych w Bielsku Podlaskim oraz zwiększenie zatrudnienia – nawet o 100 osób.

Unihouse Oddział Unibep SA na rynku norweskim ze swoimi produktami – wielorodzinnymi budynkami wykonanymi w technologii modułowej - jest od wielu lat, pierwszy projekt powstał w 2009 roku. Do chwili obecnej w Norwegii Unihouse wybudował już budynki wielokondygnacyjne, w których jest ponad 1900 mieszkań, a ponad 250 mieszkań jest w trakcie realizacji. Inwestycje prowadził m.in. w Oslo, Stavanger, Alesund, Trondheim, a także za kołem podbiegunowym – w Tromso.

W 2017 roku Unihouse podpisał pierwszy kontrakt w Szwecji na budowę domu wielorodzinnego. Do końca 2017 roku Unihouse ma wybudować 58 mieszkań w programie ramowym samorządu szwedzkiego (zamawiającym jest AB Botkyrkabyggen z siedzibą w Tumba w Szwecji). Łącznie gmina planuje do wybudowania 325 mieszkań w ciągu trzech lat. Unihouse produkuje także moduły dla dużej europejskiej firmy CRAMO. W ciągu trzech lat ma wyprodukować dla nich 1900 modułów. Można z nich zbudować m.in. mieszkania, biura, przedszkola itp. 

Zalety budownictwa modułowego

Jedną z najważniejszych jest szybkość budowy – realizacja trwa najwyżej pół roku. W przypadku budownictwa tradycyjnego ten czas wynosi ok. 18 miesięcy. Mimo tego że budynek jest drewniany, nie ma żadnych zagrożeń dotyczących potencjalnych pożarów - szkielet drewniany osłonięty niepalnymi materiałami budowlanymi. Budynki zbudowane z modułów drewnianych są „cichsze” niż murowane i bardzo przyjazne mieszkańcom. Firma z Bielska Podlaskiego na co dzień współpracuje z naukowcami z Politechniki Białostockiej, którzy badają hałas i szczelność modułów – żadna partia nie wyjedzie z fabryki bez sprawdzenia, czy spełnia wysokie normy dotyczące akustyki i szczelności. Unihouse produkuje także budynki pasywne – w ubiegłym roku został zrealizowany pierwszy taki obiekt w Norwegii.

Co ważne - budynki zbudowane z drewnianych modułów znakomicie sprawdzają się w surowszych warunkach klimatycznych niż w Polsce. W Skandynawii dom drewniany nie jest synonimem biedy, tylko ekologii, kontaktu z naturą, to symbol Norwegii. Zresztą do technologii drewnianej nie trzeba ich mocno przekonywać, bo znają ją i stosują od wielu lat.

Produkcja modułów

Większość prac wykonywana jest w fabryce w Bielsku Podlaskim. To tu ma miejsce produkcja elementów i „składanie” modułów. Później następuje wykonanie wszystkich niezbędnych instalacji – elektrycznej, wentylacyjnej itp. - oraz wykończenie modułów "pod klucz". Z fabryki moduły wyjeżdżają z zainstalowanymi meblami kuchennymi i łazienkowymi oraz ze sprzętem kuchennym, sanitarnym i elektrycznym. Tak przygotowane moduły są transportowane na miejsce, gdzie ma stanąć budynek wielorodzinny – najpierw jadą drogami, później płyną statkami na miejsce przeznaczenia, na koniec jadą na plac budowy, gdzie przygotowane są już fundamenty. W Skandynawii następuje dokończenie procesu budowlanego – podłączenie do mediów, prace wykończeniowe na zewnątrz budynków, zagospodarowanie terenu wokół bloków itp.

Przyszłość

W ubiegłym roku Unibep SA kupił duże działki, położone obok obecnej fabryki o łącznej powierzchni 23 tys. mkw. z myślą o jej zagospodarowaniu. Na czerwcowym posiedzeniu Rady Nadzorczej Unibep SA została podjęta decyzja o kolejnej rozbudowie fabryki w Bielsku Podlaskim.

- Musimy zwiększać moce produkcyjne zakładu, gdyż zapotrzebowanie na moduły Unihouse rośnie z roku na rok – mówi Andrzej Bogus, dyrektor produkcji Unihouse. - Otwierają się także nowe rynki – przede wszystkim Szwecja, gdzie jest duże zapotrzebowanie na ekologiczne, szybko budowane budynki mieszkalne. Ale akwizycja produktów Unihouse obejmuje także inne rynki europejskie. Projekt inwestycyjny przewiduje zwiększenie mocy z ok. 1000 modułów rocznie produkowanych obecnie do – docelowo – ok. 1750 modułów rocznie. 

Rozbudowa Fabryki Domów Modułowych Unihouse to także zwiększenie zatrudnienia – szacuje się, że załoga zwiększy się o około 100 osób (obecnie jest to ok. 500).

Zyskają także obecni kooperanci Unihouse – nastąpi wzrost zapotrzebowania na ich usługi, a co za tym idzie możliwy jest wzrost zatrudnienia w tych firmach.  

Cały program inwestycyjny to ok. 18 mln złotych. Według założeń, nowa część fabryki będzie prowadzona i oddawana etapami. Powstaną m.in. nowe drogi dojazdowe, place składowe, infrastruktura logistyczno-magazynowa oraz hala produkcyjna z wyposażeniem. Finisz inwestycji przewidziany jest na przełom Q1 2018 roku.

Na zdjęciu (od lewej): Leszek Gołąbiecki, prezes zarządu Unibep SA, Maciej Żywno oraz Anna Naszkiewicz – wicemarszałkowie województwa podlaskiego oraz Roman Jakubowski, dyrektor Unihouse Oddziału Unibep.

O Unibep SA

Unibep SA z Bielska Podlaskiego jest obecnie jednym z największych przedsiębiorstw budowlanych w Polsce, funkcjonującym na rynku od 67 lat. To spółka z przewagą polskiego kapitału, od 2008 roku notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Przez lata działalności firma stworzyła silną grupę kapitałową. Biznes Grupy Kapitałowej Unibep SA zbudowany jest na pięciu uzupełniających się segmentach:

  • generalne wykonawstwo Unibep SA w Polsce, w ramach którego głównym filarem jest budownictwo mieszkaniowe. Firma posiada silną pozycję na rynku warszawskim. Spółka realizuje też projekty związane z budownictwem komercyjnym (obiekty hotelowe, biurowe, handlowo–usługowe), a także z budownictwem przemysłowym. Generalne wykonawstwo jest realizowane przez podmiot dominujący Unibep SA.
  • generalne wykonawstwo za granicą (Rosja, Białoruś, Niemcy), głównie w zakresie budownictwa komercyjnego. Eksport usług budowlanych jest realizowany przez jednostkę dominującą Unibep SA oraz spółki i przedstawicielstwa obecne w krajach, gdzie prowadzona jest działalność.
  • działalność deweloperska, prowadzona za pośrednictwem spółki Unidevelopment SA. Obecnie prowadzone są inwestycje w Warszawie i Poznaniu.
  • produkcja modułów drewnianych do budowy i montażu domów wielorodzinnych oraz obiektów użyteczności publicznej na rynku skandynawskim (głównie w Norwegii). Inwestycje realizowane przez Oddział Unihouse w Bielsku Podlaskim.
  • budownictwo drogowe i mostowe na terenie Polski północno–wschodniej, realizowane przez Oddział Drogowy Unibep SA. Od lipca 2015 roku Unibep SA jest 100-procentowym udziałowcem białostockiej firmy Budrex–Kobi, wysokospecjalistycznej spółki budującej mosty i obiekty mostowe na terenie niemal całej Polski.

Grupa Kapitałowa konsekwentnie dywersyfikuje swoją działalność i skutecznie rozwija się. Unibep SA oraz wszystkie podmioty z nim związane to solidny i godny zaufania partner biznesowy. Firma z Bielska Podlaskiego zrealizowała wiele ambitnych obiektów budowlanych zarówno w Polsce, jak też za granicą.

Przychód Grupy Unibep w roku 2016 wyniósł 1,25 mld PLN, obecnie zatrudnia blisko 1400 pracowników.