Budownictwo modułowe zyskuje na popularności i jest coraz bardziej doceniane także w Polsce. W przeszłość odchodzi przekonanie, że z modułów powstają tylko kontenery budowlane, tymczasowe pomieszczenia biurowe, czy pawilony wystawowe. Współczesna technologia budownictwa prefabrykowanego pozwala na budowę zarówno niewielkich przedszkoli i żłobków, jak i wysokokondygnacyjnych budynków mieszkalnych czy hoteli. I to wszystko w szkielecie drewnianym.

W Polsce najwięcej budynków powstaje przy wykorzystaniu setek ton betonu i stali. Jednak dynamicznie zmieniająca się sytuacja gospodarcza oraz wzrost świadomości wpływu człowieka na środowisko sprawia, że budownictwo prefabrykowane wraca do łask.

Zastosowanie technologii modułowej skraca czas prac na budowie, gdyż na plac przyjeżdżają często już w pełni wykończone oraz umeblowane moduły. Około 90% prac jest możliwych do wykonania w fabryce, w zamkniętej hali, gdzie konstrukcje nie są narażane na niekorzystne warunki atmosferyczne. Pozwala to na stworzenie produktu o bardzo wysokiej jakości. Ilość potrzebnych pracowników na placu budowy jest dużo mniejsza, co daje wymierne korzyści ekonomiczne i jest niezwykle istotne w obecnych czasach, gdzie dużym problemem bywa pozyskanie wykwalifikowanej kadry robotniczej.

Budując z drewna przyczyniamy się do zmniejszenia negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko. Drewno to jedyny naturalny surowiec wykorzystywany przy budowie, który w 100% odradza się w przyrodzie. Ponadto, mieszkając w bloku z drewna gwarantujemy sobie i swoim bliskim duży zdrowszy mikroklimat i wyższą energooszczędność.

Unihouse pierwszy projekt o konstrukcji drewnianej w Polsce wybudował już 9 lat temu – jest to hotel Iskra w Mierzęcicach, a po prawie dekadzie wznowił działalność na rodzimym rynku.

W I kwartale 2020 roku Unihouse zakończył realizację 3 projektów dla publicznych Inwestorów. Budowa Noclegowni, zrealizowana dla Urzędu Miasta Katowice, zajęła 2 miesiące. Placówki opiekuńczo-wychowawcze realizowane dla Gdańskiej Infrastruktury Społecznej, to tylko 7 miesięcy prac na placu budowy. Dzięki pełnemu zapleczu administracyjnemu, kadrowemu oraz technologicznemu, Unihouse zapewnia zarówno publicznym jak i prywatnym Klientom produkt o wysokiej jakości i atrakcyjnych parametrach energetycznych.

 

noclegownia cut mini Noclegownia w Katowicach - widok na elewację tylną z płyt włókno-cementowych.

 

Unihouse posiada kilkunastoletnie doświadczenie z rynków skandynawskich w formule „zaprojektuj i wybuduj”, jednak rynek polski wymaga często dostosowania projektów Inwestora do technologii modułowej, co firma także oferuje.

Przypomnijmy, że ponadto w Polsce Spółka zrealizowała projekt „Mieszkania Mickiewicza” w Bielsku Podlaskim wraz z deweloperem z Grupy Unibep – Unidevelopment, kompleks apartamentów wypoczynkowych „Suntago Village” parku rozrywki wodnej „Park of Poland” w gminie Wręcza, a także prototypowy budynek badawczo-rozwojowy tuż przy siedzibie firmy, który pozwoli w przyszłości wypracować własną technologię budownictwa pasywnego.

 

Na zdjęciu głównym: Placówka opiekuńczo-wychowawcza przy ul. Cienistej w Gdańsku