Za nami symboliczne wbicie szpadla na inwestycji Polskich Domów Drewnianych w Choroszczy. Ekologiczne domy buduje Unihouse SA z grupy Unibep.

Przedstawiciele Polskich Domów Drewnianych oraz generalnego wykonawcy Unihouse SA (Grupa Unibep) wraz z Burmistrzem, dnia 3 marca br. symbolicznie wbili szpadel na inwestycji w Choroszczy przy ul. Rybackiej. Aktualnie na terenie budowy trwają prace przygotowawcze pod płyty fundamentowe. Następnie w fabryce, generalny wykonawca zajmie się konstrukcją domów w technologii szkieletu drewnianego. Dzięki zastosowaniu prefabrykacji czas budowy skróci się o połowę. Zakończenie budowy planowane jest na koniec 2021 r.
 
W Choroszczy powstaje 10 budynków jednorodzinnych, wolnostojących, dwulokalowych oraz jeden budynek usługowy. Całość inwestycji zostanie zrealizowana w oparciu o nowoczesną technologię prefabrykowanego szkieletu drewnianego, co gwarantuje m.in. ograniczenie śladu węglowego oraz zapewnia szybkość budowy. Aktualnie na ul. Rybackiej trwają prace przygotowawcze pod płyty fundamentowe.‬‬
 

Zgodnie z naszą filozofią, budujemy domy, które będą zarówno przyjazne dla środowiska, jak i zdrowe dla mieszkańców. Dzięki zastosowaniu drewna, jedynego w pełni odnawialnego budulca oraz wykorzystaniu prefabrykacji, budynki będą ekologiczne i energooszczędne. Symboliczne wbicie łopaty na inwestycji to zawsze ważny moment. Od tej chwili oficjalnie odmierzamy czas do przekazania kluczy mieszkańcom.
– mówi Andrzej Schleser, Członek Zarządu ds. Handlowych Polskich Domów Drewnianych S.A.

O połowę krótszy czas budowy

Budynki jednorodzinne w Choroszczy powstają w oparciu o szkielet drewniany w formie prefabrykowanych paneli. Głównym materiałem będzie konstrukcyjne drewno iglaste.
 


Konstrukcja domów powstaje w naszej fabryce w Bielsku Podlaskim. Na placu budowy prowadzony będzie już tylko ostateczny montaż i wykończenie budynków. Dzięki optymalizacji procesu produkcyjnego, w porównaniu do technologii tradycyjnej, czas pracy na budowie skróci się nawet o połowę. Co ważne, wykorzystanie w szkielecie surowca odnawialnego, czyli drewna przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2, zapewni przyjazny mikroklimat, dobrą akustykę i energooszczędność budynków. Tego typu budownictwo świetnie sprawdza się w krajach skandynawskich. Mamy nadzieję, że przekonamy też naszych rodaków, że nowoczesne, prefabrykowane budownictwo drewniane jest trwałe, precyzyjne, bezpieczne i przyjazne środowisku.
– mówi Roman Jakubowski, Dyrektor Handlowy i Członek Zarządu Unihouse S.A.

Ekologiczne rozwiązania

Domy w Choroszczy powstaną w standardzie energetycznym obowiązującym od stycznia 2021 r. Nowe parametry gwarantują, że budynki będą m.in. dobrze izolowane termicznie, z niwelacją mostków termicznych oraz zoptymalizowane pod kątem energochłonności. Konstrukcja drewniana z obu stron będzie obłożona materiałami niepalnymi, co zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom. Zastosowana w elewacjach wełna mineralna lepiej przepuszcza parę wodną niż styropian, który jest zazwyczaj stosowany na polskim rynku.‬‬‬‬
Dodatkowo, w budynkach zostanie zamontowana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Wpływa ona na obniżenie kosztów ogrzewania i ma pozytywny wpływ na zdrowie poprzez regulację poziomu wilgotności powietrza. Redukuje również kurz i pył dostający się do domu. Natomiast konstrukcja dachu została zaprojektowana tak, aby przenieść ciężar paneli fotowoltaicznych 5 kW. ‬‬‬‬‬‬‬Zadbano też o teren osiedla, gdzie znajdą się zbiorniki na wodę opadową oraz nasadzenia rodzimego pochodzenia – drzewa i krzewy.
 

Realizacja w Choroszczy, pokazuje, że prefabrykacja, rozwiązania ekologiczne i niskoenergetyczne stają się coraz bardziej popularne. Nowoczesne, wysokiej jakości systemy drewnianego budownictwa mieszkaniowego Unihouse, zasługują na szersze uznanie i wykorzystanie na rynku polskim. Drewno, główny materiał używany do produkcji naszych konstrukcji jest bardzo dobrym materiałem budowlanym, jest też surowcem odnawialnym; dodatkowo, przywiązujemy ogromną wagę do recyklingu zużytych materiałów. Dzisiejsze symboliczne wbicie szpadla jest kolejnym krokiem milowym w kierunku upowszechnienia tej błyskawicznej i bezpiecznej technologii, przyjaznej mieszkańcom oraz środowisku naturalnemu.

- podsumowuje Marcin Gołębiewski, Prezes Zarządu Unihouse SA Grupa Unibep

 
Choroszcz z lotu ptaka21315Choroszcz z lotu ptaka21315
IMG 9814IMG 9814IMG 9814IMG 9741

Zobacz też:

 

📩 Dołącz do nas na platformach:

Facebook     LinkedIn     Youtube