W czasie II edycji Gali Biznesu Polsko-Szwedzkiego Unibep SA, spółka z Bielska Podlaskiego, została wyróżniona statuetką Mercuriusa. Uroczystość miała miejsce 2 lutego 2018 r. w Ambasadzie RP w Sztokholmie. – To dla nas wielkie wyróżnienie, ale i wielkie wyzwanie. Cieszymy się, że jesteśmy na rynku szwedzkim i że jest to kolejny kraj, gdzie możemy budować nasze innowacyjne wielorodzinne budynki wykonane w technologii modułowej – mówił w czasie spotkania Leszek Gołąbiecki, Prezes Zarządu Unibep SA. Prócz bielskiej spółki Zespół ds. Nagrody Mercurius – nagrody przyznawanej przedsiębiorstwom zasłużonym dla polskiego biznesu w Szwecji – wyróżnił Polskie Linie Lotnicze LOT.

Uroczystość zgromadziła ok. 100 osób. Byli to głównie przedstawiciele szwedzkiej administracji, organizacji biznesowych, przedsiębiorcy, w tym deweloperzy i szefowie firm budowlanych, oraz media. Zarówno Unibep SA, jak też PLL LOT przedstawili gościom profile działalności firm oraz swoje plany związane z rynkiem szwedzkim. - Jako pierwsza firma z Polski wygraliśmy przetarg publiczny na umowę ramową. Po podpisaniu 3-letniego kontraktu z AB Botkyrkabyggen na budownictwo modułowe, projekt Tumba jest naszym pierwszym realizowanym jako Generalny Wykonawca w Szwecji – twierdzi Leszek Gołąbiecki. – W ramach tego projektu wybudowaliśmy pod klucz 58 mieszkań w czterech budynkach. Prace przebiegały sprawnie, terminowo, zgodnie z umową i procedurami. Współpraca z partnerem publicznym była bardzo dobra.

Zdobyć doświadczenie

Prezes dodał, że Unibep SA planuje w przyszłości startować w podobnych przetargach w Szwecji. - Chcemy pomóc w realizacji potrzeb mieszkaniowych na tym rynku. Uważam, że jesteśmy przygotowani technicznie, organizacyjnie i finansowo, by realizować projekty budowlane w tym skandynawskim kraju – dodaje prezes. – Projekt Kv. Kantorn 2 w Tumba wiele nas nauczył, zdobyliśmy niezbędne doświadczenie. To bardzo istotna baza do budowania pozytywnych relacji z sektorem publicznym i realizowania potrzebnych, racjonalnych kosztowo i odpowiednich pod względem jakości projektów mieszkaniowych, zgodnie z obowiązującymi w Szwecji oczekiwaniami i regulacjami.

Według dostępnych badań, w Szwecji budownictwo z wykorzystaniem prefabrykacji zyskuje coraz większe uznanie. Rośnie zapotrzebowanie na realizacje w tym segmencie budownictwa. - Chcemy specjalizować się w prefabrykacji mieszkań, po przystępnej cenie, wysokiej jakości i głównie na potrzeby segmentu mieszkań czynszowych i tu upatrujemy istotną niszę rynkową i zapotrzebowanie ze strony społeczeństwa szwedzkiego – deklaruje Leszek Gołąbiecki.

Nowe rynki, nowe produkty

Warto dodać, że w ciągu 10-letniej działalności produkcyjnej, głównie w Norwegii Unihouse Oddział Unibep SA wybudował ponad 2000 mieszkań, a blisko 300 jest w trakcie realizacji. Produkuje także specjalne moduły dla firmy CRAMO, która je wynajmuje w wielu krajach europejskich. Rośnie zapotrzebowanie na budynki wykonane w technologii modułowej, dlatego w 2017 r. zarząd i właściciele podjęli decyzję o rozbudowie fabryki.

- Przed naszymi produktami otwierają się nowe rynki – przede wszystkim Szwecja. Ale akwizycja produktów Unihouse obejmuje także inne rynki europejskie – mówi Roman Jakubowski, dyrektor Unihouse Oddział Unibep. – Po rozbudowie podwoimy produkcję, do ok. 2000 modułów rocznie.

Ale samo zwiększenie mocy produkcyjnych fabryki, to dla ambitnych menedżerów Unihouse za mało. - Mamy też sporo pomysłów na nowe produkty budowane z modułów wytwarzanych w Unihouse – twierdzi Roman Jakubowski. – Z modułów chcemy budować wysokie, nawet kilkunastopiętrowe budynki. Pracujemy także nad tanim budownictwem, wykorzystującym moduły. Nasz Dział Badań i Rozwoju, w ramach dotacji unijnej, zbuduje w Bielsku Podlaskim dom zeroenergetyczny, co pozwoli nam w przyszłości na produkcję bardzo ekologicznych modułów, w tym domów pasywnych. Pracujemy także nad wprowadzeniem do swojej produkcji budownictwa panelowego. Przed Unihouse rysuje się bardzo obiecująca przyszłość.

Na zdjęciu: Leszek Gołąbiecki (z lewej) odbiera nagrodę Mercuriusa (źródło: Ambasada RP w Sztokholmie)