"Najdroższy plac zabaw" - tak brzmi tytuł rozmowy przeprowadzonej przez portal geekstok.pl z Martą Nazarczuk, doktorantką Politechniki Białostockiej, kierownikiem Działu Badań i Rozwoju Unihouse oraz kierownikiem projektu „Budynek zeroenergetyczny w konstrukcji modułowej”.
Pierwszy w województwie podlaskim testowy budynek zeroenergetyczny powstał w Bielsku Podlaskim w 2018 roku. Budynek został zmontowany w jeden dzień, z przygotowanych wcześniej w fabryce 12 modułów. Zastosowano w nim różne rodzaje ścian zewnętrznych, trzy rodzaje dachu, trzy rodzaje podłóg na gruncie oraz pompę ciepła i panele fotowoltaiczne. Wyposażony jest w kilkaset czujników, które nieprzerwanie monitorują parametry budynku, takie jak wilgotność czy temperatura. Przeprowadzane są także badania akustyczne, szczelności, osiadania oraz odkształceń.
-Jestem przekonana, że za 10, 20 lat wszyscy będziemy zmuszeni do budowania takich budynków – mówi o konstrukcjach w szkielecie drewnianym Marta Nazarczuk, zwracając uwagę na często pomijaną w sektorze budownictwa kwestię ekologii i dbałości o środowisko.
-Kilka dni temu byliśmy wszyscy świadkami tego, że Unia Europejska chce wprowadzić neutralność pod względem dwutlenku węgla, a sektor budowlany odpowiada za około 30 % emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
Całość rozmowy znajdą Państwo w poniższym linku.
Na zdjęciu: budynek zeroenergetyczny Unihouse.
ul. Rejonowa 5, 17-100 Bielsk Podlaski
© 2024 UNIHOUSE SA Wszelkie prawa zastrzeżone. | Realizacja Sensorama | Pozycjonowanie zapewnia EACTIVE