Budownictwo mieszkaniowe kiedyś i dziś
Minione dekady w budownictwie mieszkaniowym w Polsce można podsumować listą problemów, z którymi niemal każdy się zetknął - duże zagęszczenie, brak dostępu do podstawowej infrastruktury, suburbanizacja, korki, niewystarczająca izolacja akustyczna i termiczna, a w ostatnim okresie grodzenie osiedli, co zadziałało jak skuteczny sposób na dezintegrację.
Czasy uległy zmianie, a wraz z nimi materiały oraz sposób budowy. Inwestorzy częściej wybierają dziś drewno konstrukcyjne, które pozwala na budowę mieszkań spełniających wszystkie współczesne wymogi. Rośnie też popularność technologii modułowej, ale też szkieletowej drewnianej. Z drewna powstaje szkielet modułu, który jest podstawą budynku. Większość prac odbywa się w fabryce, więc możliwe są: optymalizacja inwestycji i zmniejszenie ilości potrzebnych materiałów czy energii, a co za tym idzie - oszczędności.
Aktualnie buduje się w myśl zrównoważonego budownictwa, w ramach którego stosuje się panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła, gwarantujące niższe koszty utrzymania budynku. Ponadto współczesne osiedla stają się zielone – nie tylko w przenośni, ale i dosłownie. W miejscach, w których jeszcze 10 lat temu powstałby parking, obecnie sadzi się drzewa.
Mieszkania z modułów
Choć w Polsce liczba budynków modułowych jest stosunkowo niewielka, prognozy dotyczące rozwoju budownictwa pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość. Moduły mają przewagę nad budownictwem tradycyjnym, bo wymagają mniej przestrzeni i ingerencji na placu budowy, co pozwala zwiększyć tempo prac i ograniczyć koszty.
Potrzeby lokalowe nieustannie rosną, a niewystarczająca ilość mieszkań to problem dużych i małych miast. Według analiz ekonomistów liczba sprzedanych kontraktów deweloperskich na budowę mieszkań na największych rynkach nie zaspokoi tych potrzeb w najbliższym czasie. Rozwiązaniem są moduły, które umożliwiają szybką budowę z zachowaniem jakości, uwzględniającą kwestie ekologiczne, a także ograniczającą koszty produkcji i późniejszej eksploatacji do minimum.
- Popularność budownictwa modułowego w Polsce rośnie. Aktualnie jest ono obecne w każdej dziedzinie, zarówno w kontekście budownictwa mieszkalnego, jak i w obiektach użyteczności publicznej, a także w sektorze medycznym i edukacyjnym. W perspektywie ostatnich kilkunastu lat nastąpił ogromny wzrost świadomości społeczeństwa w tej kwestii. Dlatego uważam, że dalszy rozwój tej dziedziny będzie raczej charakteryzować się dynamicznym skokiem naprzód, niż powolnym postępem – mówi Kamil Kowalczyk, członek zarządu i dyrektor handlowy Unihouse.
Nie tylko mieszkaniówka
Choć moduły kubaturowe kojarzone są głównie z budynkami wielorodzinnymi, nie jest to koniec możliwości, które oferują. Przykładem mogą być zrealizowane przez Unihouse inwestycje w Polsce, w ramach których powstały placówki opiekuńczo-wychowawcze w Gdańsku czy rewir policji w warszawskiej Białołęce. Aktualnie firma wykorzystuje technologię modułową do budowy Szkoły Podstawowej nr 3 w Pruszkowie, żłobek w Ciechanowie.
Technologia modułowa może być z powodzeniem stosowana w budynkach użyteczności publicznej. Z każdym rokiem powstaje coraz więcej projektów i realizacji tychże w technologii modułowej. Moduły mogą być również ratunkiem dla mocno dotkniętej przez pandemię turystyki, służąc do budowy hoteli i domów wypoczynkowych. Pozwalają one budować komfortowo, efektywnie i szybciej niż przy użyciu tradycyjnych materiałów i sposobów, co sprawia, że w niedalekiej przyszłości mogą stać się wiodącą technologią budowlaną.
ul. Rejonowa 5, 17-100 Bielsk Podlaski
© 2024 UNIHOUSE SA Wszelkie prawa zastrzeżone. | Realizacja Sensorama | Pozycjonowanie zapewnia EACTIVE