Budynki wielorodzinne, szkoły czy hotele pracownicze – każdy z wymienionych obiektów może zostać wybudowany w technologii modułowej. Dowiedz się, co to jest budowa modułowa i czym się różni od budowy tradycyjnej.
Budowa modułowa to termin związany z innym, pokrewnym pojęciem –budownictwo modułowe, które oznacza technologię wznoszenia budynków opartą o prefabrykowane moduły, czyli przestrzenne, trójwymiarowe segmenty o drewnianej konstrukcji nośnej.
Moduły te charakteryzują się dużym stopniem prefabrykacji – są produkowane jako gotowe elementy konstrukcyjne, które dostarcza się na miejsce i montuje jako duże elementy objętościowe lub jako istotne elementy budynku takie jak: całe pomieszczenia, części pomieszczeń lub oddzielne jednostki o wysokim poziomie użyteczności. Prace wykończeniowe na budowie mogą polegać jedynie na resztkowych robotach wykończeniowych i montażu instalacji, których technologia wykonania wyklucza zamontowanie w zakładzie produkcyjnym.
Jak wyglądają etapy budowy modułowej? Upraszczając, wyróżnić można trzy fazy – są to: przygotowanie projektu obiektu, wykonanie modułów i ich montaż na placu budowy.
W przypadku każdej inwestycji kluczowy jest projekt. I to właśnie od niego zaczyna się proces budowy obiektu z prefabrykatów. W Unihouse posiadamy własne biuro projektowe – nasi projektanci przygotowują projekt po zidentyfikowaniu potrzeb i oczekiwań inwestora. Dotychczas zaprojektowaliśmy i oddaliśmy do użytku budynki modułowe o różnym przeznaczeniu, w tym: przedszkola, szkoły, budynki wielorodzinne, hotele i akademiki (budownictwo kubaturowe).
Na tym etapie odbywa się też przygotowanie inwestycji. To szerokie pojęcie, które obejmuje zarówno formalności (np. uzyskanie niezbędnych pozwoleń), jak i przygotowanie terenu do przeprowadzenia prac w technologii tradycyjnej (fundamenty).
Produkcja modułów to faza inwestycji modułowej, która odbywa się w fabryce. Jak krok po kroku wygląda ten etap budowy modułowej? Wiele zależy od poprzedniego punktu, czyli projektu. Upraszczając, prace na linii montażowej polegają na wykonaniu:
Jedną z wielu przewag budowy modułowej nad technologią tradycyjną jest to, że prace nad fundamentami, piwnicą czy garażem podziemnym na placu budowy są prowadzone równolegle do produkcji modułów w fabryce. To znacząco skraca czas potrzebny na przeprowadzenie inwestycji.
Gdy moduły są gotowe, kolejnym krokiem jest ich transport na plac budowy. Nie zawsze odbywa się to drogą lądową – w przypadku inwestycji realizowanych za morzem czy oceanem moduły mogą zostać przetransportowane również statkami. Gdy transport dotrze na plac budowy, moduły są ze sobą łączone. Odbywa się to przy wykorzystaniu dźwigu – budowa modułowa „rośnie” z dnia na dzień, bo łączenie poszczególnych prefabrykatów nie zajmuje wiele czasu.
Gdy prace na placu budowy zostaną zakończone, budynek jest przekazywany inwestorowi. Jeżeli projekt przewidywał oddanie obiektu pod klucz, jest on gotowy do użytkowania – pozostaje tylko dopilnowanie formalności.
Wiedząc już, co to jest budowa modułowa, łatwo wskazać, czym różni się ona od tradycyjnych metod wznoszenia budynków. Po pierwsze, budowa modułowa w dużej części powstaje w fabryce. Po drugie, etapy prac są realizowane równolegle, a nie jeden po drugim, w konsekwencji czego całkowity czas inwestycji zostaje mocno skrócony. Dobrym przykładem jest produkcja modułów w fabryce, która odbywa się równolegle z przygotowaniem terenu na placu budowy i wykonaniem fundamentów. Ale różnic jest więcej – budowa modułowa pozwala:
Budowa modułowa różni się od budowy tradycyjnej również kosztami utrzymania oddanego do użytku budynku. Lepiej pod tym względem prezentuje się technologia modułowa. Obiekty modułowe wyróżniają się niższym zapotrzebowaniem na energię. W praktyce oznacza to niższe rachunki i ogromne oszczędności w perspektywie całego cyklu życia budynku.
ul. Rejonowa 5, 17-100 Bielsk Podlaski
© 2024 UNIHOUSE SA Wszelkie prawa zastrzeżone. | Realizacja Sensorama | Pozycjonowanie zapewnia EACTIVE