Jak projektować i budować obiekty, które będą jednocześnie przyjazne użytkownikom, tanie w utrzymaniu i niemal neutralne dla środowiska? Odpowiedzią jest zrównoważone budownictwo wpisujące się w ideę zrównoważonego rozwoju. Dowiedz się, co to jest zrównoważone budownictwo i jakie są jego zalety.
Branża budowlana zużywa ogromne ilości zasobów naturalnych i odpowiada za około 40 proc. światowej emisji CO2, co nie pozostaje bez wpływu na środowisko. Aby zminimalizować to oddziaływanie, promuje się zrównoważone budownictwo. Co to takiego? Zrównoważone budownictwo to koncepcja budowy obiektów mieszkalnych, użyteczności publicznej i komercyjnych zakładająca stosowanie nietoksycznych materiałów oraz kładąca szczególny nacisk na ograniczanie ilości wykorzystanych zasobów, w tym zwłaszcza energii.
Zrównoważone budownictwo to termin, który należy odnosić do całego cyklu życia budynku – od projektu, przez okres użytkowania aż po rozbiórkę. Ale w zrównoważonym budownictwie chodzi o coś więcej niż tylko o technologię wznoszenia budynków – ważni są też ich użytkownicy. Przykładowo zrównoważone budownictwo kubaturowe musi spełniać szereg wymogów, w tym zapewniać dobrą izolacyjność akustyczną (hałas negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie) czy mieć korzystny mikroklimat.
Kiedy budynek można uznać za wybudowany zgodnie z koncepcją zrównoważonego budownictwa? Gdy obiekt zapewnia komfort użytkownikom, jest przyjazny środowisku i efektywny kosztowo. Inaczej mówiąc, zrównoważone budownictwo uwzględnia trzy aspekty: ludzi, środowisko i kwestie finansowe. A jak to wygląda w praktyce?
Zrównoważony budynek wyróżnia się tym, że:
„Zielone” budynki wyróżniają się tym, że mają certyfikat – to potwierdzenie, że budynek jest przyjazny środowisku naturalnemu. W Polsce dwa najpopularniejsze systemy certyfikacji to amerykański LEED i brytyjski BREEAM. Certyfikat może być szczególnie istotny z perspektywy firm, które postrzegają certyfikację jako element strategii ESG.
To nie przypadek, że zrównoważone budownictwo zyskuje na popularności – powodem są liczne korzyści społeczne, środowiskowe i ekonomiczne. Na wyborze zrównoważonego budownictwa zyskuje nie tylko inwestor, ale również przyszli użytkownicy budynku. Najważniejsze zalety zrównoważonego budownictwa to:
Idea zrównoważonego budownictwa zakłada też zwrócenie uwagi na sposób zagospodarowania terenu wokół budynku. W najbliższym otoczeniu inwestycji wykonywane są nasadzenia drzew lub zakładane są łąki kwietne. Te drugie stymulują rozwój bioróżnorodności. Ważne jest też światło – źródła światła zewnętrznego powinny zostać tak wybrane, aby nie przyczyniać się do zwiększenia zanieczyszczenia świetlnego.
Zrównoważone budownictwo to trend, który niemal na pewno będzie zyskiwał na popularności w kolejnych latach. A jakie są przykłady zrównoważonego budownictwa? Na polskim rynku można znaleźć m.in. certyfikowane obiekty biurowe i magazynowe (również na najwyższym poziomie w systemie BREEAM – Outstanding). Inwestorzy mogą też zamówić efektywne energetycznie hotele modułowe, do ogrzania których wystarczają jedynie elektryczne grzejniki.
W ofercie Unihouse znajdują się obiekty użyteczności publicznej, które są nie tylko przyjazne środowisku i tanie w eksploatacji, ale również modułowe. Oznacza to choćby, że możliwe jest ich szybkie rozbudowanie – zgodnie z potrzebami inwestora. Poszczególne moduły o szkielecie drewnianym powstają w kontrolowanych warunkach i z wykorzystaniem naturalnych materiałów. Przykładami takich obiektów w ofercie Unihouse są choćby szkoły, szpitale czy posterunki policji.
ul. Rejonowa 5, 17-100 Bielsk Podlaski
© 2025 UNIHOUSE SA Wszelkie prawa zastrzeżone. | Realizacja Sensorama