Wiele szkół boryka się z tym samym problemem – niewystarczającą liczbą sal lekcyjnych. W rezultacie placówki edukacyjne nie są w stanie zaproponować uczniom najkorzystniejszego, czyli jednozmianowego trybu nauki. Jak rozwiązać ten problem w krótkim czasie? Z pomocą przychodzi budownictwo modułowe. Szkoły modułowe wyróżniają się korzystnym mikroklimatem, wysokim standardem, bezpieczeństwem przeciwpożarowym i niskimi kosztami eksploatacji.
Szkoła modułowa – czym się różni od tradycyjnej?
Można wskazać co najmniej kilka różnic między szkołą wybudowaną w technologii modułowej i tradycyjnej. Z perspektywy jednostek samorządu terytorialnego, które mają obowiązek utrzymywać placówki edukacyjne, kluczowe są koszty eksploatacji. Pod tym względem szkoły modułowe wypadają korzystniej niż szkoły murowane.
Szkoła modułowa, podobnie jak przedszkole modułowe, jest budowana z ekologicznych materiałów – Unihouse wykorzystuje m.in. drewno i wełnę mineralną. Zastosowanie nowoczesnych technologii i bardzo dobra izolacja sprawiają, że projekt modułowego obiektu edukacyjnego nie wymaga montażu pieca czy przyłącza do sieci centralnego ogrzewania – aby zapewnić komfort cieplny użytkownikom placówki, wystarczy montaż ogrzewania elektrycznego. Rezultatem są niskie koszty utrzymania przez cały okres użytkowania, który wynosi co najmniej 50 lat.
Chociaż szkoły modułowe i tradycyjne różni wiele, to mają one też pewną cechę wspólną – mowa o spełnianiu światowych norm sanitarnych, izolacyjności akustycznej i bezpieczeństwa przeciwpożarowego. To sprawia, że nauka w placówkach edukacyjnych stworzonych z modułów jest komfortowa i bezpieczna. Dodatkowym plusem jest panujący w szkole modułowej korzystny, sprzyjający zdrowiu mikroklimat – to rezultat zastosowanej technologii i ekologicznych materiałów wykorzystywanych przez Unihouse.