Drewno to jeden z podstawowych materiałów wykorzystywanych w budownictwie. Nie powinno to dziwić, gdy uwzględni się zalety tego budulca – drewno jest wytrzymałe, stosunkowo lekkie i ekologiczne. To jednak nie wszystko. Drewniane budownictwo modułowe jest też atrakcyjne z perspektywy użytkowników – takie budynki są komfortowe i estetyczne.
Z perspektywy inwestorów materiały wykorzystane do budowy obiektu nie są bez znaczenia – współcześnie coraz istotniejsza jest ekologia, ochrona środowiska i zrównoważone budownictwo. Jeżeli dodać do tego rosnącą świadomość konsumentów, to drewniane budownictwo modułowe może być dobrym wyborem – ta technologia spełnia współczesne wymogi stawiane budownictwu nie tylko przez regulacje prawne, ale też klientów.
5 powodów, dla których warto wybrać modułowe budownictwo drewniane:
Głównym budulcem modułów, z których powstają budynki modułowe, jest drewno – stąd też mówi się „moduły drewniane” czy „drewniane budownictwo modułowe”. Jednak to bardzo ogólne określenia. Z drewna wykonywane są różne elementy – to choćby drewniana konstrukcja nośna, elewacja, stolarka drzwiowa oraz tarasy i balkony.
Drewno wykorzystywane jest do produkcji szkieletu modułu. Ściany są produkowane w większości w sposób zautomatyzowany. Poszczególne ich warstwy najpierw są wycinane, a następnie zbijane. W ten sposób powstają ściany o konstrukcji drewnianej, które są wypełnione wełną mineralną i odpowiednio zabezpieczone przed ogniem (są one obłożone płytami ognioochronnymi).
Moduły drewniane, które zostały przetransportowane na plac budowy, zostają zmontowane w gotowy obiekt, a następnie pracownicy wykonują elewację. Tu również zastosowanie ma drewno – elewacja może powstać z tego materiału. Przykład? Gotowy budynek może zostać obłożony szalówką drewnianą z drewna świerkowego struganego. Ostatecznie jednak o tym, jak będzie prezentował się oddany do użytku obiekt, decyduje inwestor.
Drewniane konstrukcje modułowe to nie wszystko – w budynkach modułowych drewniana jest też stolarka drzwiowa. Zarówno drzwi wejściowe, jak i drzwi wewnętrzne wykonane są z tego ekologicznego materiału. Jeżeli inwestora interesuje drewniane budownictwo modułowe pod klucz, drewniane drzwi mogą zostać też zamontowane m.in. w garażach i komórkach lokatorskich.
Projekty budynków modułowych o funkcji mieszkalnej często przewidują tarasy lub balkony. Aby spędzanie czasu na świeżym powietrzu było przyjemnością, uwagę trzeba zwrócić na materiał, z którego zostanie wykonana m.in. nawierzchnia tych części budynku. W tym przypadku również zastosowanie ma drewno – zarówno balkony, jak i tarasy mogą zostać wyłożone choćby drewnem sosnowym impregnowanym ciśnieniowo.
Konstrukcje drewniane w budownictwie modułowym są nie tylko trwałe i wytrzymałe, ale również odpowiednio zabezpieczone przed ogniem – ściany, podłogi i sufity spełniają aktualnie obowiązujące normy. Ma to odzwierciedlenie w żywotności budynków modułowych z drewna – mogą one służyć mieszkańcom przez długie lata. Pod względem trwałości technologia modułowa nie ustępuje tradycyjnym technologiom wznoszenia budynków o różnym przeznaczeniu – budownictwo drewniane może być użytkowane przez wiele pokoleń.
ul. Rejonowa 5, 17-100 Bielsk Podlaski
© 2025 UNIHOUSE SA Wszelkie prawa zastrzeżone. | Realizacja Sensorama