Postępujące zmiany klimatyczne, rosnąca populacja mieszkańców Ziemi i wyczerpywanie się zasobów naturalnych mają swoje konsekwencje w wielu dziedzinach. Jednym z takich obszarów jest budownictwo – wraz z towarzyszącymi mu technologiami i przepisami prawnymi. Czym jest budownictwo ekologiczne i jak realizowane jest zielone budownictwo w Polsce?
Budownictwo ekologiczneto jeden z trendów we współczesnym budownictwie – zarówno mieszkalnym, jak i użytkowym. Do inwestycji reprezentujących budownictwo ekologiczne zalicza się m.in. budynki wielorodzinne, szkoły czy hotele, które zostały wybudowane z użyciem rozwiązań w minimalnym stopniu oddziałujących na środowisko. W konsekwencji oddany do użytku obiekt przez cały cykl swojego życia zużywa mniej zasobów (np. energii elektrycznej czy wody) niż budynek wzniesiony w technologii tradycyjnej.
Czym wyróżniają się budynki ekologiczne? Od pozostałych obiektów różnią się one przede wszystkim rodzajem wykorzystanych materiałów – z reguły są to surowce odnawialne (np. drewno), które nie mają negatywnego wpływu na otoczenie i użytkowników budynku. Jednocześnie budownictwo ekologiczne kładzie nacisk na minimalizację odpadów i ponowne wykorzystanie surowców po zakończeniu cyklu życia budynku.
Istotne jest też samopoczucie i komfort użytkowników. Co to znaczy? Budynki ekologiczne są wyposażone choćby w efektywną wentylację, zapewniają dostęp do odpowiedniej ilości światła dziennego i spełniają wysokie standardy akustyczne. Ale nie tylko. Ekologiczne budownictwo zakłada też stały kontakt człowieka z naturą, czego naturalną konsekwencją są projekty wdrażające koncepcję tzw. biophilic design.
Wszystkie ekologiczne technologie w budownictwie zakładają, że do użytku oddany zostanie budynek energooszczędny. W tym celu wykorzystuje się m.in. odnawialne źródła energii. Jednocześnie budynki ekologiczne mają ograniczone zapotrzebowanie na wodę, a ich projekty uwzględniają m.in. wykorzystanie wody deszczowej. To z kolei przekłada się na koszty utrzymania budynku – w zestawieniu z innymi obiektami są one niższe.
Zielone budownictwo wymaga wykorzystania nowoczesnych technologii, które pozwalają zrealizować założenia tej koncepcji. W zależności od przeznaczenia budynku inwestor może zdecydować się m.in. na następujące innowacyjne rozwiązania:
Chociaż budownictwo ekologiczne nie jest jeszcze standardem, to zyskuje na popularności – w Polsce każdego roku powstaje coraz więcej ekologicznych obiektów. Za realizację części z nich w technologii modułowej odpowiada Unihouse – budujemy m.in. obiekty wielorodzinne, hotele, kampusy, żłobki, przedszkola i modułowe domy opieki. Te budynki ekologiczne wyróżnia:
Budownictwo ekologiczne, zrównoważone budownictwo czy zielone budownictwo – to terminy często stosowane zamiennie. Nieprzypadkowo. Koncepcje te zakładają wznoszenie obiektów energooszczędnych i komfortowych oraz zagospodarowanie terenu wokół inwestycji z poszanowaniem środowiska. Jednocześnie, jak podaje Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, ekologicznych obiektów mieszkalnych nie ma jeszcze w Polsce wiele – budynki mieszkalne mają zaledwie 2,1 proc. udziału w powierzchni użytkowej, która zdobyła zielone certyfikaty.
Z perspektywy inwestorów wybór technologii modułowej, która ma minimalny wpływ na środowisko i pozwala obniżyć koszty utrzymania budynków, może być sposobem na zyskanie przewagi konkurencyjnej. Jest to szczególnie istotne, gdy mowa o obiektach komercyjnych, czyli np. przedszkolach czy żłobkach.
© 2025 UNIHOUSE SA Wszelkie prawa zastrzeżone. | Realizacja Sensorama