Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2024 roku oddano do użytku 199 931 mieszkań. Jedynie 1914 z nich, czyli mniej niż 1 proc., stanowiły mieszkania komunalne. Z jakimi wyzwaniami mierzy się budownictwo komunalne w Polsce? I jak prezentuje się jego przyszłość?
Budownictwo komunalneto jedna z gałęzi budownictwa mieszkaniowego, której rolą jest zaspokajanie przez gminy potrzeb mieszkaniowych swoich mieszkańców. Ponieważ mieszkania komunalne stanowią własność gminy, to dostęp do nich jest ograniczony. Aby otrzymać mieszkanie komunalne, zainteresowana nim osoba musi złożyć wniosek i spełnić określone kryteria, w tym zwłaszcza dochodowe – jej dochód musi dawać gwarancję opłacania czynszu, ale jednocześnie nie może być zbyt wysoki.
Na pytanie, czym jest budownictwo komunalne, można też odpowiedzieć z perspektywy potencjalnych najemców. Mieszkanie komunalne to dla wielu osób często jedyna dostępna opcja, gdyż zarówno zakup nieruchomości, jak i wynajem lokalu na warunkach komercyjnych jest poza ich zasięgiem.
Dane o budownictwie mieszkaniowym w Polsce zbiera i publikuje Główny Urząd Statystyczny (GUS). Jak prezentuje się w liczbach budownictwo komunalne w Polsce? Odpowiedź znajduje się w raporcie „Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń-grudzień 2024 r.”, z którego wynika, że:
Biorąc pod uwagę potrzeby i długie listy oczekujących, w Polsce powstaje niewiele mieszkań komunalnych. Ale możliwe, że sytuacja się zmienia – nadzieję na to dają wyniki za grudzień zeszłego roku.
Samorządy, które są odpowiedzialne za budowę mieszkań komunalnych, niechętnie rozpoczynają nowe inwestycje. Lista powodów jest długa – za główne wyzwania uznaje się:
Gminy, które dostrzegają zalety posiadania własny zasobów mieszkaniowych, często szukają alternatyw dla tradycyjnych metod wznoszenia budynków. Dobrym przykładem jest budownictwo modułowe. Co to jest budowa modułowa? Terminem „budynek modułowy” określa się obiekty, które powstały w oparciu o prefabrykowane moduły o drewnianej konstrukcji nośnej. Unihouse w gminach na terenie całej Polski zrealizował już kilka takich budynków. Gdzie?
Modułowe budownictwo komunalne w Polsce – przykłady:
Czy sytuacja budownictwa komunalnego w Polsce może się w najbliższych latach zmienić? Nadzieję daje nie tylko budownictwo modułowe, które pozwala w krótkim czasie dostarczyć energooszczędne, komfortowe i nowoczesne budynki, ale również rekordowy budżet przewidziany na mieszkalnictwo – 5 mld zł. Duża część tej puli zostanie przeznaczona właśnie na budownictwo komunalne. Samorządy mogą z kolei pozyskać środki, korzystając z dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego.
Wykorzystanie innowacyjnych, ekologicznych technologii ułatwi uzyskanie dofinansowania inwestycji oraz obniży koszty eksploatacji nowych budynków komunalnych. To korzyść zarówno dla inwestorów (czyli gmin), jak i przyszłych najemców.
© 2025 UNIHOUSE SA Wszelkie prawa zastrzeżone. | Realizacja Sensorama