"Zmiany klimatu sprawiły, że do rachunku ekonomicznego firmy muszą dodawać także aspekt ekologiczny. Przedsiębiorstwa przywiązują coraz większą wagę do ESG, ale wciąż muszą łączyć niskie koszty z niewielkim wpływem na środowisko. Jednym z sektorów, którym się to udaje, jest drewniane budownictwo modułowe.
Wydarzenia ostatnich lat dowodzą, że zmiany potrafią zachodzić szybko i gwałtownie. Dowodem jest pandemia COVID-19, która kosztowała życie setki tysięcy ludzi i sprawiła, że państwa z dnia na dzień praktycznie przestały funkcjonować. W ostatnich czasach wzrosła również konieczność dostosowania się do zmieniającego się środowiska. Dekady spalania paliw kopalnych i spowodowane nimi emisje gazów cieplarnianych doprowadziły do wzrostu średniej temperatury świata oraz znaczących przekształceń w przyrodzie. Jednym z głównych powodów był niepohamowany rozwój gospodarczy.
Czasy się zmieniają, ale jednego można być pewnym – firmy zawsze będą dążyć do maksymalizacji zysków i minimalizacji kosztów. Nie tylko podmioty gospodarcze prowadzą rachunki, czynimy to również my, licząc koszty życia. Większość z nas stara się żyć ekonomicznie, co może oznaczać zarówno niewielki wkład sił i kosztów, jak też balans finansowy.
Zmiany klimatu wymagają również bycia ekologicznym, co może oznaczać „związany z ochroną środowiska” lub „wyprodukowany z naturalnych surowców”. Jednakże ekologiczny nie zawsze równa się ekonomiczny – choć energia pozyskiwana z paneli słonecznych w 2020 roku osiągnęła rekordowo niskie ceny, brak odpowiedniej infrastruktury i przyzwyczajenie sprawiają, że spalanie paliw kopalnych wciąż jest podstawą wielu gospodarek. Nie zmienia to faktu, że gospodarka zmienia się razem z klimatem, starając się jak najmniej na niego wpływać.
Na znaczeniu zyskuje ekonomia cyrkularna. Dąży do zmniejszenia ilości odpadów i działa według zasady 3R – reduce, reuse, recycle. Nie tylko przywiązuje ona wagę do redukcji używanych zasobów, ale też zakłada ich ponowne wykorzystanie w nowej konfiguracji lub recykling celem odzyskania użytych surowców. Firmy przykładają też coraz większą wagę do ESG. W tworzeniu ratingów, planów i ocen przedsiębiorstw biorą się pod uwagę nie tylko kwestie finansowe, ale również środowiskowe, społeczne i korporacyjne (ESG to skrót od environmental, social responsibility i corporate governance)."
Przeczytaj więcej w poniższym artykule -> gpd24.pl
ul. Rejonowa 5, 17-100 Bielsk Podlaski
© 2024 UNIHOUSE SA Wszelkie prawa zastrzeżone. | Realizacja Sensorama | Pozycjonowanie zapewnia EACTIVE