Wśród najważniejszych trendów w budownictwie można wskazać choćby niskoemisyjność, minimalizowanie wpływu na środowisko i energooszczędność. Te wymagania spełniają technologie, do których zalicza się budownictwo szkieletowe. Czym wyróżniają się budynki szkieletowe i jakie mają zalety?
Jak wskazuje nazwa, integralną częścią budynku szkieletowego jest szkielet. Może on zostać w całości wzniesiony na placu budowy lub mogą tam zostać przewiezione jego prefabrykowane elementy, które następnie zostaną połączone w całość. W rezultacie budynki szkieletowe od obiektów wznoszonych w tradycyjnej technologii różni sposób ich konstrukcji – wizualnie nie zawsze można je odróżnić.
Zarówno budynki szkieletowe o konstrukcji wznoszonej bezpośrednio w miejscu budowy, jak i szkieletowebudownictwo prefabrykowane zyskują na popularności z kilku powodów. To sprawdzona technologia, która pozwala skrócić czas inwestycji, odpowiedzieć na wyzwania związane ze zmianami klimatu i zapewnić użytkownikom budynku komfortowe warunki.
Od strony technicznej kluczowa różnica między technologią szkieletową a technologią tradycyjną sprowadza się do tego, co jest elementem nośnym. W przypadku budynków szkieletowych jest to szkielet – bez wypełnienia, np. ścian. Z kolei w budynkach tradycyjnych to właśnie ściany są elementem nośnym. Ale różnic między budynkami o konstrukcji szkieletowej i tradycyjnych jest więcej:
Jednym z powodów, dla których budynki szkieletowe cieszą się coraz większą popularnością, są ich liczne zalety. Te z kolei mają związek m.in. z materiałem wykorzystanym do stworzenia szkieletu – coraz częściej zamiast żelbetu czy stali wykorzystuje się w tym celu drewno. I nie jest to przypadek. Dlaczego?
Drewno jest odnawialne, ma też dobre właściwości termiczne, akustyczne i konstrukcyjne. Wykorzystanie go pozwala ograniczyć wspomnianą już emisję CO2, a w pomieszczeniach panuje korzystny dla zdrowia mikroklimat. Oprócz tego szkielet drewniany sprawdza się w wielu zastosowaniach – jednym z nich jest konstrukcja modułów.Co to jest budowa modułowa?
Budownictwo modułowe o szkielecie drewnianym to rozwiązanie będące połączeniem dwóch innowacyjnych technologii – prefabrykowane moduły powstają w fabryce o dużym stopniu automatyzacji, a ich drewniany szkielet jest wytrzymały, spełnia normy przeciwpożarowe oraz jest przyjazny środowisku.
Budynki o konstrukcji szkieletowej powstają etapami. W pierwszej kolejności stworzyć trzeba projekt – inwestor przedstawia swoją koncepcję, a ta następnie zostaje zmaterializowana w formie dokumentacji architektonicznej. Dopełnić trzeba też formalności w urzędach i uzyskać zgody niezbędne do rozpoczęcia prac. Następne etapy budowy obiektu w technologii szkieletowej są następujące:
Budownictwo szkieletowe obejmuje nie tylko wieżowce biurowe, hale produkcyjne i magazynowe, ale także domy jednorodzinne. Współcześnie w tej technologii buduje się również obiekty wielorodzinne. Równolegle powstająmodułowe mieszkania komunalne, a także modułowe przedszkola, modułowe hotele i akademiki, które wyróżnia zastosowanie drewnianej konstrukcji nośnej w każdym module.
Z uwagi na wymagania stawiane współczesnemu budownictwu technologia szkieletowa i modułowa zyskują na popularności. Zalety zastosowania drewna w połączeniu z możliwością obniżenia kosztów utrzymania budynku przez cały okres jego użytkowania skutecznie zachęcają inwestorów do wyboru budownictwa szkieletowego lub modułowego.
© 2025 UNIHOUSE SA Wszelkie prawa zastrzeżone. | Realizacja Sensorama